Yirmilik Dişler Ne İşe Yarar?

Ağızda çıkan son kalıcı dişler olan 20 lik dişler her ne kadar adı 20 lik diş olarak anılsa da 18 ila 30 yaş arasında çıkan dişlerdir. Çene kemiğinin yapısı ve dişlerin dizilimine bağlı olarak bazen yirmilik dişler ciddi problemlerin oluşmasına neden olsa da kesinlikle yaygın inanışın aksine kesinlikle gereksiz dişler değillerdir. Bilindiği gibi dişler kesici ve parçalayıcı dişler olarak iki ana gruba ayrılırken çiğneme dişleri her gün yüksek basınç ile ezildikleri için çok daha büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle dişin tamamının çıktığı ve diş fırçası ile fırçalanabilecek uygunluğa sahip olduğu tüm yirmilik dişler gereksiz yere asla çekilmemeli ve diğer dişler gibi korunmasına gayret gösterilmelidir.

Çene yapısı nedeni ile yirmilik dişlerin çıkabilecekleri bir alan bulamamaları halinde ya bu dişler diş etine gömülü kalmakta ya da yarım delerek çıkabilmektedir. Her iki durumda oldukça ciddi sorunlara yol açacağı için özellikle de bu dönemde düzenli diş muayenesi büyük bir önem taşır. Diş etinin yarısını delen yirmilik dişlerin üzeri daha sonra diş eti üzerinden sarılır ve diş eti ile diş arasına zamanla çiğneme nedeni ile oluşan basınca bağlı olarak yemek artıkları birikebilir. Biriken bu yemek artıkları iltihap oluşmasına neden olur ki bu da diş eti iltihaplanması için oldukça ciddi risklerin ortaya çıkmasını tetikler. Yine şiddetli diş ağrıları ve yüzün bu bölümünde şişmeler de sık rastlanılan şikayetler arasında bulunmaktadır.

Yirmilik diş ameliyatı ise daha ziyade dişin çıkmadığı ve çene kemiğine saplandığı hastalar için zorunludur. Bu ameliyat ile 20 lik diş çekimi gerçekleştirilerek diş yapısının ve çene kemiği sağlanmasının korunması amaçlanır. Çoğu zaman lokal anestezi altında gerçekleştirilen yirmilik diş çekimi çene yapısının çok dar olması, dişin tamamının ya da büyük bir bölümünün diş eti ile kaplanmış olması gibi istisnai durumlarda büyük ameliyatları gerektirir. Yine yirmilik diş çekimi sonrası yemek yemek ya da yapılması gerekenler ile normal diş çekimi sonrası yapılması gerekenler arasında bir fark bulunmamakla beraber çekimi gerçekleştiren doktorunuzun önerilerini yerine getirmeniz yeterli olacaktır.