Yaprak Porselen Diş Nedir?

Halk arasında yaprak porselen ismi ile anılan Laminate Veneer özel olarak geliştirilen bir diş tedavi yöntemidir. Bu yöntem küçük diş sorunlarını kısa sürede ve daha düşük maliyetler ile başarılı bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. Adını yaprak gibi çok ince olan yapısından alan tedavi yönteminde sorun bulunan dişlerin ya da dişin ön yüzeyine özel yapıştırma teknikleri ile uygulanır.

Burada önemli olan hastanın yaprak porselen uygulaması için uygun olmasıdır. Ne yazık diş sıkma (diş gıcırdatma) sorunu yaşayan kişilerde ekstra bir basınç oluşması neden ile yaprak porselen uygulaması gerçekleştirilememektedir. Diş gıcırdatma sorunu yaşayan kişilere uygulanan laminate veneer tedavisinde kısa sürede sorun yaşanmaya başlanırken birbirleri ile temas eden dişlerde oluşan yüksek basınç nedeni ile yaprak porselenin bir süre sonra düşmesi gibi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Yaprak porselen tedavisi için ilk muayene bu nedenle çok önemlidir. Yapılan değerlendirme ile hastanın bu tedaviye uygun olup olmadığı incelenir ve uygun bulunursa tedavi planı oluşturulur. Tedavi için yaprak porselenin uygulanacağı diş ve dişlerin ölçüleri alınır. Bu dişler için laboratuvar ortamında özel olarak yaprak porselen hazırlanırken diş yüzeyinde ise yapıştırmaya yetecek kadar özel bir alan açılır. Dişin ön yüzeyinden belirli oranda diş dokusu uzaklaştırılarak yaprak porselen için gerekli olan alan oluşturulur.

Yaprak porselenin özel bir dokuya sahip olması ve ışığı geçirmesi hem doğal bir görünüme kavuşturulması hem de daha estetik sonuçlar vermesini sağlamaktadır. Yine metal içermemesi metal alerjisi olan kişilerde dahi başarı ile uygulanmasını sağlamaktadır. Yaprak porselen fiyatları kullanılan malzeme, uygulamayı gerçekleştiren diş hekimi ve diş sağlık merkezi ile şehir gibi farklı pek çok etkene bağlı olarak değişmekle beraber ucuz yaprak porselenler için her zaman daha dikkatli davranılması ve kaliteden emin olunması gerekmektedir.