Vidalı Diş Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok tercih edilen yapay diş tedavileri arasında yer alan vidalı dişler ya da bilinen diğer adı ile implant diş en son geliştirilen tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yöntemde hastanın çene kemiği üzerinde eksik dişin olduğu bölümde özel yöntemler kullanılarak delik açılmakta ve bu deliğe titanyum kullanılarak elde edilen özel bir yuva yerleştirilmektedir.

Yerleştirilen bu yuva diş kökü olarak kullanılır ve bu sayede hastaya takılan yeni yapay diş diğer dişlerden bağımsız olarak uygulanır. Günümüzde uygulanan pek çok yapay diş uygulamasında diğer sağlam dişlere de müdahale edilmesi gerekirken bu yöntem ile yan yana çok sayıda eksik diş için bile diğer sağlam dişlere hiçbir müdahale de bulunulması gerekmez. Örnek vermek gerekirse köprü diş tedavisinde eksik  dişin yanında bulunan sağlam dişler de törpülenir ve eksik dişlerin daha sağlam olması için kalıbın içine alınır. Yani hasta gereksiz yere sağlam dişini kaybeder.

Ancak implant diş tedavisi ile bu sorun sonsuza kadar ortadan kaldırılmış olur. Yeni yapay diş kökü için titanyum kullanılması ise hem malzemenin son derece uzun ömürlü olması hem de çene kemiği ile uyumlu olması nedeni ile çok önemlidir. Titanyum en alerjik bünyeye sahip kişilerde bile başarı ile uygulanırken çiğneme işlemi için gerçekleştirilen yoğun baskıya yıllarca meydana okur.

Yani hasta hem uzun ömürlü bir yapay diş çözümüne kavuşturulur hem de diğer sağlam dişleri için hiçbir risk üstlenmemiş olur. Titanyum çene kemiğine takıldıktan sonra bir süre tedaviye ara verilir ve bu süre zarfında çene kemiğinin bu yapay diş kökünü sarması beklenir. Bunun ardından bu diş köküne takılacak olan yapay dişin yapım aşamasına geçilir. Dişin monte edilmesi ile implant diş tedavisi tamamlanmış olur. Hasta gerçek dişiymiş gibi yeni dişini kullanmaya başlar. Burada dikkat edilmesi gereken diğer dişlerin sağlığı açısından hastanın ağız ve diş bakımına özen göstermesine  devam etmesi ve günlük diş fırçalama düzenini mutlaka devam ettirmesidir.