Protez Diş Nedir, Nasıl Yapılır?

Kayıp dişlerin tedavisi için kullanılan yöntemlerden biri de protez diş uygulamalarıdır. Kayıp dişin geliştirilen özel yapay dişler ile tamamlanma işlemine protez diş uygulaması ismi verilmektedir. Diş hekimi olmaya hak kazanan herkes protez diş yapma eğitimi almış olmakla beraber bu alanda ihtisas yaparak uzmanlaşan diş hekimleri de bulunmaktadır. Protez dişten en yüksek verimi alabilmek adına kesinlikle diş ile uyumu tam olmalıdır. Bu nedenle protez fiyatları kadar protezi yapacak kişinin uzmanlığı da sorgulanmalı ve uygulamanın başarısı garanti altına alınmalıdır. 

Protez dişler genel olarak sabit protez dişler ve hareketli protez dişler olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere sabit protez dişler yerine takıldıktan sonra kesinlikle hasta tarafından bir daha çıkartılmamaktadır. Genelde bu tip protezler ağzında az sayıda eksik diş bulunan hastalara uygulanmaktadır. Eksik olan dişlerin ölçüsü alınarak protez diş tasarlanmakta ve özel olarak geliştirilen yapıştırıcı ile ağız içerisine sabitlenmektedir. Uygulama kayıp diş sayısına ve hastanın diş yapısına bağlı olarak değişmekle beraber yaklaşık olarak 10 günlük bir süreçte tamamlanmakta ve ilk muayenede dahil olmak üzere 4 muayenede protez diş takılmaktadır. Sabit protezlerin belirli bir ömrü bulunmakla beraber en geç 8 yıl sonra hiçbir şikayet bulunmasa dahi değiştirilmesi önerilmektedir.

Protez diş çeşitleri arasında yer alan bir diğer protez türü ise hareketli protezdir. Hastanın çok sayıda eksik dişinin bulunduğu durumlarda mutlaka hareketli protez tercih edilmesi gerekmektedir. Tam protez ve kısmı protez olarak ikiye ayrılan hareketli protezlerde hangi protez tipinin uygulanacağı eksik diş sayısına bağlı olarak belirlenmektedir. Eksik diş sayısının fazla olmadığı ancak sabit protezin uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda kısmı hareketli protez uygulanmaktadır.

Hastanın tüm dişlerini kaybettiği durumlarda ise tam hareketli protez uygulaması önerilmektedir. Bu tip protez dişlerin en önemli avantajı hasta tarafından istenilen her an çıkarılabilmesidir. Hazırlık süreci bu tip protezlerde daha uzun olmakla beraber en az 7 muayene sonucu işlem tamamlanabilmektedir. Hareketli protezlerin istenmeyen durumlarda ağızdan çıkma riski bulunduğu için talep eden hastalarda implant uygulaması ile hareketli protezde ağız içerisine sabitlenebilmektedir.