Protez Diş Fiyatları Ne Kadar?

Dişlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybedilmesi sonucu gerçek dişlerin yerine uygulanabilecek çözümlerden biri de protez diş uygulamasıdır. Protez dişler ise uygulanma çeşitlerine göre kısmi protez ve tam, üst ve alt protez olmak üzere 2 ana grupta incelenmektedir.

Dişlerin tümünün çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybedilmesi durumunda hastaya uygulanabilecek en konforlu yöntem kesinlikle yapay diş olarak tam çene protezi olarak kabul edilmektedir. Alt çene kemiğinde yer alan dişlerin tümünün kaybedilmesi durumunda alt çene protezi ve üst çenede yer alan dişlerin tümünün kaybedilmesi durumunda ise üst çene protezi uygulanır.

Yan yana yer alan birkaç dişin kaybedilmesi durumunda ise kısmi protez uygulanır. Kısmi protezin avantajları diğer gerçek dişlerin hizaların korunmasına yardımcı olmasıdır. Protez diş fiyatları ise uygulanacak protezin çeşidine ve uygulanacak merkezin kendi fiyat politikasına bağlı olarak değişmektedir.

Yine yapılacak olan protezin türü de protez diş fiyatları için belirleyici bir etken olarak öne çıkmaktadır. Ancak genel bir fiyat verilmesi gerekirse protez diş fiyatları 2015 yılında tam protez yapılacak ise 895 lira, bölümlü protez yapılacak ise 858 lira olarak uygulanmaktadır. Metal tek çene tam protez yapılacak olan hastalardan ise bu işlem karşılığında bin 34 lira metal bölümlü tek çene protez yapılacak ise bin 13 lira olarak talep edilmektedir.

Hassas tutucu protezler için ise hassas tutucu ücreti fiyata dahil edilmemek üzere bin 172 lira ve implant destekli hareketli protezler tek çene bin 319 lira olarak uygulanmaktadır.