Porselen Kaplama Diş Kimlere Yapılır?

Diş çürüğünün dişten uzaklaştırılması adına tedavi gören ve bu tedavi sonucu diş yüzeyinde boşlukların oluştuğu kişiler diledikleri takdirde porselen dolgu yaptırabilmektedir. Porselen dolgu çürüğün temizlenmesi sonucu oluşan boşlukların kapatılması amacı ile kullanılırken porselen diş kaplaması ise çok daha geniş bir kullanım amacına sahiptir. Peki porselen kaplama diş kimlere yapılır? Porselen diş kaplama diş hassasiyeti yüksek olan kişilerde bu hassasiyeti ortadan kaldırmak için uygulanabileceği gibi aynı zamanda dişlerinde renk farkı olan kişilerde estetik kaygıların giderilmesi amacı ile de kullanılabilmektedir.

Porselen diş kaplama işleminde yüzeyi kaplanacak olan diş için ilk muayenede diş ölçümü yapılarak kalıp çıkarma çalışması gerçekleştirilmektedir. Bu işlemin ardından kalıbın dişe iyi bir şekilde oturtulabilmesi için dişin törpülenmesi olarak ta bilinen ikinci aşamaya geçilir ve diş özel cihazlar yardımı ile bir miktar küçültülür. Daha sonra porselen kaplama için üretilen diş hastanın ağzında denenir ve kalıbın diş ile olan uyumu ölçülür. Porselen dişin tam oturmadığı durumlarda tekrar ölçümde bulunulur ve diş üzerinde ikinci bir çalışma gerçekleştirilir. Ancak genelde ilk muayenede dişin uyumu yakalanır. Daha sonra kaplama diş için sabitleme çalışmasına geçilir ve porselen diş yapımı tamamlanır. Porselen dişler gerçek diş minesine olan yakınlıkları ile dikkat çekerken yine çiğneme işleminde oluşan yüksek basınca karşı da dayanıklı olmaları diş yaptırmak isteyen kişilerin porselen diş kaplama seçeneklerini tercih etmelerine yardımcı olmaktadır.

Porselen dişlerin beyaz renkte olmaları özellikle de ön dişlere dolgu yaptırmak isteyen kişilerin estetik kaygılarını da gidermektedir. Hatta artık günümüzde pek çok kişi ön dişlerinde yer alan amalgam dolgular için diş hekimlerine başvuruda bulunarak bu dolguları porselen dolgular ile değiştirmekte ve böylelikle gülümsedikleri anda daha etkili bir görünüme kavuşmanın yollarını aramaktadır. Porselen diş konusunda tercih edilen bir başka uygulama da porselen diş teli uygulamasıdır. Özellikle de yetişkin kişilere uygulanacak olan diş teli tedavilerinde tercih edilen porselen diş telleri tedavi boyunca daha şık bir görümünün ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Porselen dişler hem sağlam hem de şık bir uygulama elde edilmesine yardımcı olmaktadır.