Neden Diş Dolgusu Yaptırmalıyım?

Diş dolgusunun yapılma nedeni tamamen tedaviye yöneliktir. Gerek hastanın estetik kaygılarının giderilmesi gerekse de diş çürüklerinin tedavisinde diş dolgusu kullanılabilir. Özellikle de diş çürüğü tedavisi sonrası diş dolgusunun yapılması gerekir.

Diş minesinin çeşitli nedenlerle aşınması sonrasında diş bakımı için gerekli özen gösterilmezse bir süre sonra diş çürüğü oluşması kaçınılmazdır. Diş çürüğü erken dönemde tedavi edilirse diş hekimi çürüğün olduğu bölgeyi kazıyarak dişten uzaklaştırır. Bu kazıma işlemine bağlı olarak dişin belirli bir yüzeyi kaybolur. Kaybolan bu kısmın kapanması ise diş  dolgusunun uygulanması ile sağlanır.

Günümüzde uygulanan diş dolguları amalgam dolgu ve porselen dolgu olarak ta bilinen kompozit dolgudur. Amalgam dolgu hem maliyetinin ucuz olması hem de son derece kolay uygulanması nedeni ile sıklıkla tercih edilir. Ancak son yıllarda amalgam dolgunun içerisinde bulunan cıvanın sağlık açısından zararlı olduğu yönünde gerçekleştirilen tartışmalar diş dolgusu yaptırmak isteyen kişilerin ikileme düşmelerine neden olmaktadır. Yine ön dişlerde yapılacak olan dolgularda amalgam dolgunun renginin gri olması ne yazık ki kötü bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle özellikle de ön dişlerde yapılacak olan dolgularda porselen dolgu kullanımı tercih edilmektedir. Ancak porselen dolgu fiyatları daha yüksek olduğu için bu tip dolgularda daha yüksek bir bütçe ayrılması gerekir. Yine porselen dolguların ömrü amalgam dolgular ile kıyaslandığında daha kısadır. Özellikle de arka dişlerde çiğnemenin çok daha fazla olması ve çiğneme esnasında büyük bir basıncın ortaya çıkması diş hekimlerinin arka diş dolgusu için mutlaka amalgam dolgu kullanımını önermektedir.

Burada karar dişine dolgu yaptıracak olan hastaya aittir. Ancak bilimsel çalışmalar ile amalgam dolgu nedeni ile açığa çıkan cıvanın günlük besinlerden alındığı kadar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak bu miktar aşırı cıva alımı ile birleştiğinde sağlık için riskli durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle konu hakkında diş hekiminizin size önerilerini dinlemeniz en doğrusu olacaktır.