Laminate Veneer Nedir, Nasıl Yapılır?

Yaprak porselen uygulaması olarak ta bilinen laminate veneer geliştirilen özel bir yöntem ile diş yüzeyine yapıştırılan kaplamadır. Bu kaplama sayesinde dişler çok daha estetik bir görünüme kavuşturulurken uygulamanın sağladığı en büyük avantaj mükemmel estetik görünümün çok daha kısa ve kolay bir sürede yakalanmasıdır.

Laminat kaplama adı ile de anılan yöntemde görünüş bozukluğuna yol açan pek çok sorun başarı ile giderilirken aynı zamanda çok daha estetik sonuçlar kolay bir şekilde elde edilir. Özellikle de çarpık diş tedavisi konusunda başarılı sonuçlar veren laminate veneer uygulaması ile birkaç seans sonunda bile istenilen görünüme kavuşulması mümkün kılınmaktadır. Daha ziyade kozmetik amaçlar ile kullanılan bu uygulama sonucunda aynı etkiyi gösterecek olan farklı uygulamalara oranla çok daha ekonomik bir sonucun elde edilmesi sağlanır.

Yine gülüş hattı üzerinde yer alan dişlerde yaşanan renk bozulmaları ya da bir dişin farklı renge sahip olması gibi sorunlarda da laminate veneer uygulamaları başarılı sonuçlar verir. Burada önemli olan diğer diş renklerine en iyi şekilde uyabilecek rengin diş yüzeyine uygulanmasıdır. Bu sayede en etkili görünüm sağlanır. Ayrıca ön dişlerde ayrıklık var ise bu durumda da laminate veneer uygulamaları tercih edilir. Bu uygulama sayesinde yapılacak basit bir kaplama işlemi ile sorun çözülür.

İlk muayenede diş hekimi gerekli kontrolleri sağlar ve hastanın laminate veneer uygulaması için uygun olup olmadığını sorgular. Uygun kararı verilmesinin ardından diş ölçüsü alınır ve bu ölçüye özel olarak laboratuvar ortamında laminate veneer üretilerek hastaya randevu verilir. İkinci randevuda özel bir yapıştırıcı madde kullanılarak elde edilen laminate veneer diş yüzeyine yapıştırılır. Kullanılan yapıştırıcı madde sayesinde yapıştırılan parça uzun yıllar yerini korur ve sorunsuz bir kullanım konforu sağlar.

Günümüzde laminate veneer sayesinde ayrık dişlerin birleştirilmesi, kırık dişlerin tamir edilmesi, eğri dişlerin düzleştirilmesi ve aşırı çarpık olmayan dişlerin görünümlerinin iyileştirilmeleri yapılabilmektedir. Yine diş beyazlatma işlemleri için de özellikle de gülüş hattında olan diş rengi farklılıkları da bu yöntem sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.