Laminate Veneer Kimlere Uygulanabilir?

Halk arasında bilinen ismi ile yaprak porselen yani laminate veneer hem tedavi süresini kısaltması hem maliyetinin düşük olması hem de sağladığı estetik görünüm açısından en çok tercih edilen diş tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Ancak yaprak porselen tedavisi ne yazık ki herkeste uygulanamaz. Peki, Laminate Veneer kimlere uygulanabilir?

Bu konudaki en önemli belirleyicilerden biri kişinin diş yapısıdır. Bu tedavinin uygulanabilmesi için dişlerin düz bir yapıya sahip olması gerekir. Çarpık dişler çalışma alanını zorlaştıracağı ve yaprak porselenin zamanla yerinden oynamasına neden olacağı için çarpık diş sorunu yaşayan kişilere ne yazık ki laminate veneer tedavisi uygulanamamaktadır.

Bu kişilerde öncelik diş teli tedavisi gibi yöntemleri içeren ortodonti tedavileri denenerek kişinin diz dizilimini düzeltmek ve ancak bundan sonra yaprak porselen uygulamasını tercih etmektir. Bunun yanı sıra diş gıcırdatma ve geceleri diş sıkma sorunu yaşayan kişilerde açığa çıkan bu yoğun baskı nedeni ile yaprak porselenler zamanla yıpranarak ya kırılmakta ya da düşmektedir. Bu nedenle diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunu yaşayan kişilerde yaprak porselen kaplama tercih edilmemelidir.

Bir diğer önemli konu ise kişinin çene kapanış şeklidir. Bilindiği üzere alt çene biraz daha önde konumlandığı için dişler tam olarak birbirinin üzerine gelmemektedir. Ancak bazı kişilerde çene kapanış bozuklukları nedeni ile üst ve alt dişler birbirinin üzerine gelebilir. Bu kişilerde de yaprak porselen diş uygulamaları bir süre sonra sıkıntı yaratacağı için tercih edilmemelidir.

Bu kriterlerin dışında kalan herkes estetik bir diş görünümüne kavuşabilmek adına Laminate Veneer uygulamalarından yararlanabilir. Yaprak porselenin pek çok avantajı bulunmakla beraber çay ve kahve gibi çok tüketilen içeceklerin içinde bulunan boyayıcı ajanlardan da etkilenmemektedir. Bu sayede dişler uzun süre estetik görünümlerini korumakta ve beyaz yapıları ile hoş bir görüntü oluşturmaktadır.