Kötü Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Günlük hayatı çekilmez bir hale getiren ve kişinin kendisine olan özgüvenini olumsuz yönde etkileyen ağız kokusu pek çok kişinin hayatının belirli bir döneminde yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Ağız kokusunun nedenleri çok çeşitli olmakla beraber en çok rastlanan nedeni diş çürükleridir.

Diş çürüğü ağız kokusu yapmakta olup bunun en önemli nedeni diş çürüğünün içerisinde zamanla yemek atıklarının birikmesi ve bu atıkların kötü koku yaymasıdır. Diş çürüğü büyüdükçe içerisinde biriken yemek artıklarının miktarı da artacağı için ortaya çıkan kötü koku da artar. Bu nedenle çürük diş tedavisi hiç vakit kaybedilmeden hemen yapılmalıdır. Bu sayede hem dişin kurtarılması mümkün kılınır hem de ağız kokusu oluşmadan önlenir.

Bir diğer ağız kokusu nedeni ise midede biriken gazlar ve tüketilen yiyeceklerdir. Sarımsak ve soğan gibi yiyecekler belirli süre ağız kokusuna neden olurken sabah oluşan ağız kokusunun asıl nedeni ise midede biriken gazların açığa çıkmasıdır. Bu gazların açığa çıkması ile beraber kötü bir koku ortaya çıkar.

Ağız kokusu nedenleri mutlaka belirlenmeli ve bu nedenler ortadan kaldırılarak ağız kokusu tedavisi tamamlanır. Ağır kokulu gıdaların tüketilmesi halinde mutlaka diş fırçalanmalı, ağız gargaraları yapılarak kokunun ortadan kaldırılmasına çalışılmalıdır. Bir diğer neden olan diş çürüğü de mutlaka tedavi edilerek ağız kokusu ortadan kaldırılmalıdır. Çürük diş tedavisi için diş dolgusu uygulanabileceği gibi aynı zamanda ilerleyen diş çürüğü tedavisi için ise diş çekimi yapılmalıdır.