Kaplama Diş Kimlere Yapılır?

Genel olarak yapay maddeler ile dişin kaplanması olarak tabir edilen diş kaplaması günümüzde diş hekimleri tarafından artık sadece tedavi amaçlı olarak kullanılmamaktadır. İnsanların estetik kaygılarının artması sonucu artık estetik diş kaplaması daha yaygın olarak kullanılmakla beraber diş kaplaması da buna bağlı olarak dişinin rengi ya da şekli nedeni ile sıkıntı yaşayan herkese uygulanabilmektedir. Diş kaplaması yapılmadan önce dişin detaylı bir şekilde muayene edilmesi ve dişte çürüme var ise önce bu çürüğün tedavisinin tamamlanması önemlidir. Aksi halde kaplamanın altında diş çürümeye devam edeceği için bir süre sonra kaplama diş ile ilgili sorunların oluşması kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Bu nedenle ilk muayene çok önemlidir. Bu muayenede diş hekimi kaplama yapılacak dişi ve yakın çevresinde kaplamanın kalitesini etkileyecek dişleri gözden geçirmekte ve müdahale edilmesi gereken durumlar bulunuyorsa ilk önce tedavilerini gerçekleştirmektedir. Bunun ardından kaplama yapılacak dişin ya da dişlerin üzerinde gerekli çalışmalar yapılmaya başlanmaktadır. Kaplamanın uygulama alanında bulunan boşluğa sığacağı yeni bir alan oluşturulması adına ilk olarak dişin törpüleme işlemi yapılmalıdır. Diş bu işlem ile bir miktar küçültülür ve üzerine kapyalamının yerleştirileceği yeni bir alan oluşturulur. Daha sonra diş kaplaması için gerekli kalıp örneği ağızdan alınır.

Üçüncü muayene için gelen hastanın ağzına oluşturulan kalıp denenir ve dişe sağladığı uyumdan emin olunur. Daha sonra gerekli rötüşlar varsa yapılarak kaplama diş yerine kalıcı olarak takılır. Kaplama dişin yerine takılmasından sonra aynen gerçek diş gibi düzenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Kaplama dişin hava alması olarak isimlendirilen olumsuzlukta bundan ibarettir. Özellikle de gereken bakımın yapılmaması halinde oluşan diş eti çekilmesi nedeni ile törpülenen dişin hava ile teması kaçınılmaz bir hal almakta ve bu da dişte ağrı yada sızlama gibi şikayetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle diş kaplaması yapıldıktan sonra aynı gerçek diş ağızda muhafaza ediliyor gibi diş temizliğine özen gösterilmeli, dişler düzenli olarak fırçalanmalı, diş ipi ile her gece yatmadan önce diş aralıklarının temizliğinden emin olunmalı ve ağız gargarası yaparak canlı bakteri kalmadığı teyit edilmelidir.