Kahverengi Diş Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Hem kişilerin yeme alışkanlıkları hem de diş temizliğine yeteri kadar önem göstermemeleri zamanla diş lekelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Diş lekeleri derecelerine göre yüzeysel diş lekeleri, yumuşak birikinti lekeleri ve diş yapısı lekeleri olarak üçe ayrılmaktadır. İşte diş lekelenmelerinin en basiti olan ve tedavisi kolay bir şekilde yapılabilen birinci derece lekelenmeler aynı zamanda kahverengi diş lekeleri olarak ta bilinmektedir.

Bu lekelenmeler daha ziyade diş aralıklarında oluşur ve kıvrımlı yüzeylere doğru yayılım gösterir. Özellikle de tütün gibi içerisinde etkili renklendirme maddelerinin yoğun olduğu tüketim alışkanlıkları diş temizliğine yeteri kadar özen gösterilmediği durumlarda kahverengi diş lekeleri oluşumunu tetiklemektedir. Yine çay ve kahve tüketiminin çok fazla olması bu lekelenmelerin nedenleri arasında yer alır. Peki kahverengi diş lekeleri nasıl temizlenir?

Aslında kahverengi diş lekelerinin temizlenmesi yüzeysel oldukları için çok kolaydır. Bunun için genelde diş hekimi tarafından yapılacak bir ağız temizliği işlemi yeterli olmaktadır. Bu işlemde diş taşları temizlendiği için ağız içerisinde yer alan kahverengi diş lekelerinin de temizliği sağlanmış olur. Önemli olan bu işlem sonrası diş temizliğine dikkat edilmesidir. Çünkü kahverengi lekeler gerekli diş temizliği yapılmadığı takdirde tekrarlamaya çok müsaittir. Özellikle de sigara tiryakisi olan ya da çay, kahve gibi içecekleri çok tüketen kişilerde kahverengi diş lekelerinin oluşumu çok sık görülmektedir.

Diş yapısının kendisinden kaynaklanan kahverengi lekeler ise genelde bebeğin anne karnındaki gelişimi esnasında yaşanan ve olmaması gereken sertleşmeler sonucu ya da normal minenin oluşumu esnasında kullanılan ilaçlara bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu lekelenmeler çoğu zaman kahverengi tonuna sahip olmakla beraber bazen sarı hatta mavi renkli olarak bile meydana gelebilmektedir. Bu tip renk bozulmalarında ne yazık ki diş temizliği yeterli olmamakta ve genelde diş kaplaması yapılarak görsel açıdan hastanın tatmin olacağı bir görünümün oluşturulması sağlanmaktadır. Ancak lekelenmeler bazen oluşan yeni çürüklerin habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle her lekelenme şikayeti için diş hekiminizi ziyaret ederek onun görüşlerinin de alınması ve önereceği tedavi programına uyulması verilecek en doğru karar olacaktır.