İltihaplı Diş Çekilmezse Ne Olur?

Dişte apse durumu var ise diş çekimi iltihap drenajı öncesi iki gün mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotik kullanılmasının nedeni dişteki enfeksiyonun kan yoluyla vücuda yayılmasının engellenmesidir. Enfekte diş sadece antibiyotik kullanımı ile tedavi olmaz, mutlaka diş hekiminin tedavi etmesi gerekir. Kronik apseli dişlerde antibiyotik tedavisi gerekmeden diş çekimi yapılır.

Apseli dişin zararları var mıdır?

Tedavi edilmeyen diş apsesi genişleyerek yanındaki dişleri, çene kemiğini ve çevre dokuları zarara uğratır ve endokardit,  mediastinit gibi sağlığı tehdit edebilen hastalıklara sebep olabilir. Apseli dişlerin tedavisi için diş çekiminin mümkün olan en kısa sürede yapılması gerekir.

Peki, diş apsesi nedir?

Diş apsesi diş kökü ve çevre dokularını ilgilendiren kısa ama ciddi süren, bölgesel olarak ateş ağrıyla seyreden iltihaptır. Tedavi edilmezse periostit selülite dönüşür. Kronikleştiğinde kistlere dönüşür ve fistül vererek ağız mukozası veya yüz derisini deler ve dış ortama boşalır.

Diş apsesi nasıl oluşur?

Genellikle diş çürüğü nedeniyle, diş iltihaplanması sonucu başlar. Pulpa iltihabı genişleyerek dişin kök ucundan, dişin kök ucu olan periodontiuma yayılır. Ağrılı geçen bu süreçte, iltihap kök ucuna yayıldığı andan itibaren diş dikey basınçlara hassastır. Apse içindeki pü (iltihabi sıvı), akışkan olduğundan, mukoza altındaki zayıf alanlara yayılır ve zayıf bir noktadan mukoza veya deriyi delerek dış ortama açılır. Buna fistüle olma denir. Fistüle olmayan apseler şişlik olarak kalır. Bu gibi durumda vücut epitel-yal bir zarla çevirir ve içi iltihabi sıvı dolu, çevresi iltihabi hücreler ve epitel le çevirili “kist” oluşur. Diş kökü kistlerine kök kisti adı verilir.

Diş apsesi tedavisi nasıl yapılır?

Diş apsesi tedavisinde şu yollar izlenir;  akut enfeksiyonun antibiyotikler ile kontrolü, fistüle olmaya yakın söz konusuysa apse açılarak drene edilmesi. Enfeksiyon kaynağı olarak görülen dişin çekimi ve bu sayede kanal tedavisi ile iltihap kaynağından tamamen kurutulunur. Daha sonra hasta gerekli kontrollerine çağırılır. Apsenin tamamen boşaldığına emin olunduğunda direnin çıkartılması ile beraber antibiyotik tedavisinin bitirilmesi gereklidir.