Hangi Diş Dolgusunu Tercih Etmeliyiz?

Dişte oluşan çürüklerin temizlenmesinin ardından bu bölgede oluşan boşlukların dişin yerini alacak sağlam bir madde ile doldurulması işlemine dolgu ismi verilmektedir. Günümüzde pek çok diş hekimi önceliği hastanın kendi dişini korumaya vermekte olup bu nedenle diş çekimi öncesi dolgu yapılması ve kanal tedavisinin uygulanması gibi yöntemler uygulanmaktadır. Dünya genelinde çok eski yıllardan beri uygulanan güvenilir bir tedavi yöntemi olan diş dolgusu için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Kullanılan malzeme ise diş dolgusunun ismini belirlemektedir. Tüm diş hekimleri tarafından uzun yıllardır kullanılan en çok tercih edilen diş dolgusu amalgam dolgu adı verilen dolgu türüdür.

Amalgam ismi verilen bu özel malzeme en güçlü ve dayanıklı dolgu malzemesi olmasına rağmen son yıllarda daha ziyade estetik uygulamaların öne çıkması nedeni ile daha az tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak çiğneme işleminin ağırlıklı olarak gerçekleştirildiği arka dişlerde yıpranma çok hızlı gerçekleştiği ve estetik kaygının daha az yaşanması nedeni ile amalgam dolgu tercih edilmektedir. Amalgam dolgunun diş hekimleri için faydası çok daha kolay uygulanabilir bir malzeme olması olarak öne çıkarken kullanıcılar için ise ekonomik fiyatı ve uzun kullanım ömrü gösterilebilir. Azı dişi dolgusu için kesinlikle amalgam dolgunun kullanımı tavsiye edilmektedir.

Kompozit dolgular olarak isimlendirilen porselen dolgular daha ziyade beyaz renkleri nedeni ile tercih edilmekte olup görsel açıdan daha başarılı sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Beyaz renkli olduğu için dişten ayrılmayan yapıları ön dişlerde yapılacak olan dolgular için bu tip dolgu malzemelerinin kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Yine dişe çok sağlam bir şekilde bağlanmaları nedeni ile diş hassasiyeti olan kişilerde bu sorunun tedavisine yönelik olarak ta uygulanabilmektedir. Hangi diş dolgusunu seçmeliyim sorusunun yanıtı mutlaka diş hekimi ile beraber aranmalıdır. Diş yapınızı değerlendiren diş hekiminiz sizin için en doğru kararı verecektir. Burada diş hekiminin fikirlerine saygı duyulması ve onun vereceğe kararlara uyulması ağız ve diş sağlığı açısından en doğrusu olacaktır. Özellikle de sık kullanılan azı dişlerin dolgusu için estetik kaygılardan uzaklaşılarak uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılacak olan dolgunun uygulanmasına çalışılmalıdır.