Hamilelikte Neden Diş Çürür?

Bebek bekleyen anne adaylarının en büyük korkuları dişlerini kaybetmektir. Bebeğin annenin kalsiyum depolarını tükettiği ve bu nedenle dişlerinin çürüyeceğini düşünen anne adayları bu nedenle hamilelikte diş bakımlarına daha fazla özen göstermektedir. Ancak bu yaygın inanış hurafeden başka bir şey değildir. Öncelikle hamilelik kesinlikle dişlere zarar veren bir hastalık değildir ve bu dönemde dişlerine gereken özeni gösteren anne adaylarının diş kaybı yaşamaları mümkün değildir.

Bazı anne adaylarının yaşamış olduğu hamilelikte diş çürüğü olaylarının asıl nedeni çok sık yaşanan aşerme olaylarının ardından yaşanan kusmadır.Bu kusmaya bağlı olarak dişlerin sürekli olarak mide asidine maruz kalmaları diş minesinin aşınmasına ve her kusma sonrası dişlerin temizlenmemesi durumunda zamanla diş çürüğü oluşmaktadır.

Bunun haricinde hamilelikte diş çürümesi yaşanılması için hiçbir neden yoktur. Sadece bu dönemde eskiden olduğundan daha fazla dişlere hassasiyet gösterilmesi ve diş bakımının eksiksiz bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Ana öğünler sonrası dişlerin fırçalanması, her akşam yatılmadan önce diş ipi kullanılması gibi diş bakımı uygulanması dişlerin hamilelik döneminde de sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlayacaktır.