Hamilelikte Diş Tedavisi Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelik dönemi boyunca anne karnındaki bebek tüm fiziki gelişimini kordon bağı sayesinde annesinin üzerinden karşılar. Bu nedenle annenin kanına karışan her türlü madde aynı zamanda bebeğe de ulaşır ki bu da gebelik döneminde çok hassas davranılmasını zorunlu kılmaktadır. Gebelikte diş tedavisi bu nedenle çok daha büyük bir önem kazanmaktadır. Lokal anestezi altında uygulanması gereken implant gibi ağır tedaviler kesinlikle gebelik döneminde uygulanmamalı ve zorunlu durumlar hariç gebeliğin doğumla sonuçlanması beklenmelidir.

Hamilelikte diş tedavisi sadece zorunlu durumlarda uygulanmalıdır. Gebelikte her zaman için öncelik annenin sağlığının korunmasıdır. Annenin sağlığını riske atan her türlü durumda tedavi önceliği anneye aittir. Gebelikte diş apsesi gibi annenin yoğun ağrı duymasına neden olan durumlarda müdahale hemen yapılmalı ve apsenin yayılarak kana iltihap karışması gibi olumsuzlukların önüne geçilmesi zorunludur. Bunun için bitkisel tedavi yöntemleri denenmemeli ve vakit kaybedilmeden hemen diş hekimine başvuruda bulunulmalıdır. Diş hekimi gerek annenin sağlık durumu gerekse de içerisinde bulunduğu gebelik haftasına uygun olan tedavi yöntemini uygulayarak mümkün olan en doğru şekilde tedaviyi tamamlayacaktır.

Gebelikte diş eti kanaması ise çok sık görülmekle beraber çoğu zaman bir hastalık belirtisi değil daha ziyade gebeliğe bağlı olarak yaşanan bir komplikasyon olarak kabul edilmektedir. Bunun en önemli nedeni gebeliğe bağlı olarak vücutta bulunan kan miktarının artması ve kanın daha sıvı bir hale gelmesidir. Hamilelikte diş bakımı ise daha önemlidir. Özellikle de gebeliğe bağlı olarak yaşanan mide bulantısı döneminde her istifradan sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Aksi halde yoğun mide asidi nedeni ile diş minesinin aşınması ve buna bağlı olarak ta diş çürüklerinin oluşması kaçınılmaz bir hal alacaktır. Yine hamilelikte diş temizleme konusunda daha hassas davranılmalı ve fırçalama işlemine ek olarak diş ipi kullanımı ile ağız gargarası ile ağız bakımı tamamlanmalıdır. Hamilelikte diş tedavisinin bebeğe zarar verip vermediği konusunda ise tartışmalar sürmekle beraber burada önemli olan tedaviyi gerçekleştiren diş hekiminin görüşleri ve önerileridir. Diş hekiminin uygulamak istediği tedaviler bulunuyorsa hekiminizin önerilerine uymanız her zaman için en doğrusu olacaktır.