Gömük Dişlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişler çıkma zamanları geldiklerinde diş etini delerek dışarı çıkarlar. Ancak bazı etkenler bu dişlerin çıkmasını engeller ve halk arasında gömük dişler adını verilen durum oluşur. Bazı durumlarda ise dişin tamamı değil bir kısmı ortaya çıkar ki bu durum daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Çocukluk döneminde süt dişlerin zamanından önce dökülmesi ve çene yapısının çok dar olması en sık rastlanılan gömük diş nedenleri arasında bulunmaktadır. Özellikle de süt dişlerinin alttan kalıcı dişler gelmeden dökülmesi ağız içerisinde bulunan dişlerde şekil bozuklukları yaşanmasına neden olduğu için süt dişlerin çürümesi mutlaka önlenmeli ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı çocuklara mutlaka kazandırılmalıdır.

En son ve en yavaş çıkan dişler yirmilik dişler olduğu için genelde gömük diş sorunları en çok bu dişlerde yaşanmaktadır. Gömük 20 yaş dişleri ya tamamen gömülü kalmakta ya da sadece bir kısmı diş etini delerek dışarı çıkmaktadır. Günümüzde gömük dişlerin tedavisi çok daha kolay bir şekilde yapılmakta olup uygulanan basit bir cerrahi müdahale ile bu dişler çekilmekte ve tedavi süreci tamamlanmaktadır. Gömük dişin zararları çok çeşitli olup çıkmayan yirmilik dişler için bir diş hekimine başvuruda bulunularak daha bu belirtiler ortaya çıkmadan gömülü dişlerin varlığı araştırılarak tedaviye geçilmelidir. Yoğun ağrı, şişlik ve enfeksiyon gömülü dişlerin zararları arasında bulunurken yarı gömük olan dişlerde yan etkiler çok daha fazladır.

Bunun en önemli nedeni yarım olan çıkan dişler nedeni ile diş etinin enfeksiyona açık hale gelmesidir. Öğütücü dişlerin arkada bulunması gün boyunca çiğneme hep arka dişler tarafından yapılır ve bu esnada yarım açık olan diş etinin arasına sürekli yemek atıkları birikir. Biriken bu yemek atıkları bir süre sonra ise enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle gömük dişler vakit kaybedilmeden tedavi edilmeli ve diş çekimi gerçekleştirilerek bu risk ortadan kaldırılmaktadır. Lokal ya da genel anestezi kullanılarak yapılan operasyonlar esnasında hasta normal bir çekiminden farklı olarak hiçbir ağrı yada acı hissetmemektedir. Yani normal diş çekimi ile gömük diş çekimi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.