Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?

Düzenli diş fırçalama alışkanlığı hakkında yapılan araştırmalar sonucunda ne yazık ki ülkemizde özellikle de çocuklarda bu oranın çok düşük olduğu belirlenmiş durumdadır. Yine dişlerini fırçalayan kişilerin ise yanlış fırçalama teknikleri ile dişlerini yeterli seviyede temizleyemedikleri belirlenmiştir. Yani ülkemizde büyük bir çoğunluk dişlerini fırçalamamakta, dişlerini fırçalayan kişiler ise yanlış diş fırçalama teknikleri nedeni ile dişlerini korumak için gerekli uygulamalarda bulunmamaktadır. Daha sağlıklı dişlere sahip olmak isteyen kişiler için zorunlu görülmesi gereken diş fırçalama teknikleri bu nedenle çok büyük bir öneme sahiptir. Peki dişler nasıl fırçalanmalı?

Birincisi ve önemlisi olan diş fırçalama işlemi için doğru diş fırçası ve diş macunu seçiminde bulunulmasıdır. Özellikle de diş fırçasının seçimi çok önemlidir. Diş eti hassasiyetinize bağlı olarak sert kıllı diş fırçası, orta sertlikte diş fırçası ve yumuşak diş fırçası seçeneklerinden birini seçebileceğiniz gibi çocuklar için ise mutlaka özel olarak üretilen çocuk diş macunu ve diş fırçalarının arasından seçimde bulunulması önerilmektedir. Yetişkinlerde diş macunu seçiminde diş hassasiyeti gibi özel durumlar bulunuyorsa bunlara göre bir seçimde bulunmanız yeterli olacaktır.

Bir başka önemli konu ise dişlerin fırçalama süresidir. Bu süre minimum 2 dakika olmalıdır ve gerekirse dişinizi fırçalarken içinizden 120 ‘ye kadar saymanız önerilir. Yine fırçalama işleminde diş eti sınır olarak kabul edilmeli ve diş etinden dişin alt kısmına kadar fırçalama işlemi yapılmalıdır. Dişin fırçalanmasına her zaman üst dişlerden başlanmalı daha sonra alt dişlerin temizliğine geçilmelidir. Dış yüzeylerin temizliği bittikten sonra yan yüzeylerin temizliği de yapılmalı, dolgu gibi yemek atıklarının birikebileceği alanlar özenle temizlenmeli en son çiğnemenin gerçekleştiği iç yüzeyler de fırçalanmalıdır. Akşamları ise yatmadan önce gerçekleştirilen son diş fırçalama işleminin ardından diş aralarında kalan ve diş fırçasının ulaşmasının mümkün olmadığı yerler diş ipi ile temizlenmeli ve ağız gargarası yapıldıktan sonra yatılmalıdır. Bu şekilde temizlenen dişlerin ömrü çok daha uzun olurken aynı zamanda ağız içerisinde hiç bakteri kalmaması adına dilin de fırçalanması önerilmektedir. Bu işlem için arkasında dil temizliği için özel aparat bulunan diş fırçalarını tercih etmeniz yeterli olacaktır.