Dişler Neden Çürür, Nasıl Tedavi Edilir?

Diş çürükleri çeşitli pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bunlar arasında ilk sırayı ise yetersiz diş bakımı alır. Gün içerisinde tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin içerisinde yer alan maddelerin asit oluşturması ağız içerisinde biriken bakteriler ile birleşerek diş minesini zamanla aşındırmakta ve bu aşınma miktarına bağlı olarak diş yüzeyinde koyu lekelenmeler olarak kendisini gösteren diş çürükleri oluşmaktadır.

Dişlerin çürümesindeki en önemli etken ne yazık ki düzenli olarak diş fırçalama alışkanlığının bulunmamasıdır. Yine yanlış diş fırçalama teknikleri ve hatalı diş macunu kullanımı da dişlerini fırçalayan kişilerin dişlerinde çürük oluşmasına neden olmaktadır. Kişi dişlerini ne kadar çok fırçalarsa fırçalasın sürekli olarak asitli içecekler tüketiyorsa ya da aşırı şekerli gıdaları çok fazla yiyorsa yine dişlerinde zamanla diş çürüğü oluşma riski yükselmektedir. Yani aslında sağlıklı dişlere sahip olmak için hem düzenli olarak diş bakımı yapılmalı hem de sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarına uyulmalıdır.

Bunlara ek olarak kişinin yaşadığı hormon dengesizlikleri, sahip olduğu genetik faktörler ve kullandığı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak diş çürüğü oluşma ihtimali de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar özellikle de çocukluk döneminde sık sık antibiyotik kullanmanın diş çürüğü riskini arttırdığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle çocuğu çok sık antibiyotik tüketen ailelerin hem diş bakımı konusunda daha hassas davranmaları hem de flor desteği gibi çocuklarda diş koruyucu tedavi yöntemleri hakkında diş hekimlerinden bilgi almaları önemlidir.

Diş çürüğü tedavisi için uygulanan 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki erken dönemde yakalanan diş çürükleri için uygulanan dolgu tedavisidir. Bu yöntemde çürük diş yüzeyinden temizlenmekte ve açılan yeni alan özel malzemeler ile doldurularak kapatılmaktadır. İlerleyen çürüklerde ise ikinci yöntem olan kanal tedavisi uygulanmakta ve dişin kurtarılmasına çalışılmaktadır. Ancak kurtarılamayacak kadar çok çürüyen dişlerde üçüncü tedavi yöntemi olan çürük dişin çekimi yapılmalıdır. Günümüzde çürük dişlerin çekilmesi için ağrısız diş çekimi gerçekleştirilmektedir.