Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Diş sağlığından daha ziyade estetik bir görünüm kazanmak için tercih edilen beyaz dişler pek çok kişinin ortak hayalidir. Daha etkileyici bir gülüşe sahip olmak ve hoş bir görünüm kazanmak isteyen kişiler diş beyazlatma yöntemleri sayesinde bembeyaz dişlere kavuşmak istemektedir. Öncelikle bilinmesi gereken ilk şey herkesin diş minesinin farklı renklere sahip olduğunun bilinmesidir. Yani düzenli dişlerinizi fırçalamanıza ve diş beyazlatıcı macunlar kullanmanıza rağmen diş mineniz sarı renkli ise dişlerinizin bembeyaz görünmesini sağlamanız teknik olarak mümkün değildir. Bunun için diş kaplaması yaptırmak gibi farklı yöntemler kullanmanız zorunludur. 

Diş macunlarının içerisinde yer alan ve dişe beyaz bir görünüm kazandıran fosfor ne yazık ki etkisi sınırlı bir çözümdür. Özellikle de sigara içen kişilerde oluşan sarı görünümü engellemek için her sigara içtikten sonra diş fırçalama dışında yapılabilecek pek bir çözüm yoktur. Bunun en önemli nedeni sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddelerin diş minesinin üzerine duman ile beraber yapışması ve burada tutulum göstermeleridir.

Günümüzde bu alanda özel olarak geliştirilen yöntemler bulunmakla beraber bu yöntemlerin tümü sonrasında düzenli diş fırçalanması zorunludur. Aksi halde elde edilen görünüm bir süre sonra yeniden yerini sarı dişler sorununa bırakacaktır. Bu konuda hassas olunması gereken en önemli nokta kesinlikle piyasada satılan her diş beyazlatıcı ürünün kullanılmaması ve diş beyazlatmak adına mutlaka bir diş hekimine danışılmasıdır. Diş hekimizin size diş beyazlatma ücretleri ve yöntemleri hakkında detaylı bilgi verirken aynı zamanda sizin için en doğru olacak yöntemi belirlemeniz konusunda da yardımcı olacaktır. Burada önemli olan dişlerin yıpratılmadan sağlıklı bir şekilde beyazlatılmasını sağlamak ve elde edilen bu beyazlığın mümkün olan en uzun süre nasıl korunacağını belirleyebilmektir. Bilinçsiz olarak uygulanan diş beyazlatma yöntemleri diş minesini aşındırarak dişleri çürüklere karşı korumasız bırakacağı için kesinlikle önerilmemektedir. Daha beyaz dişlere sahip olmak adına sağlıklı dişlerinizi kaybetme riskini almamanız adına bu konuda sadece diş hekiminizin önerilerini dinlemeniz ve onun tavsiye ettiği yöntemleri denemeniz sizin ve dişleriniz açısından en doğrusu olacaktır.