Diş Tedavisinde Lazer Hangi Alanlarda Kullanılır?

Gülümsememizin en büyük ifadesi dişlerimizidir. Dişleri lekeli olan insanların diş bakımlarını tam manasıyla yapmadıkları anlaşılır ve utanç duygusu verir, gülme eylemini doyasıya yapamazlar. Bu nedenle dişlerimizi temizlemeli ve bakımını yapmalıyız.

Dişlerdeki kahverengi lekelerin sebebi nedir?

Dilerde oluşan lekelerin sebepleri farklıdır.

Diş yüzeyinde oluşan lekelerin sebepleri:

-Yeterli olmayan ağız hijyeni

-Dişlerde leke etkisi yaratacak yiyecek ve içecekler

-Kafein içerikli içecekler

Diş yapısına nüfuz etmiş lekelerin sebepleri:

-Diş macunlarındaki florür kahverengi ve beyaz lekelere neden olabilir.

-İlerleyen yaşla birlikte diş minesi incelerek dişte kahverengi ve siyah lekelere neden olabilir.

-3-12 yaş aralığında, dişleri yeni gelişim süresinde olan çocuklara antibiyotiğin verilmesi, kahverengi ve gri diş lekelerine ortam hazırlar.

Yüzey ve yapı lekeleri dışında sigara içmek de diş minesinin hem yüzeyinde hem de uzun zaman kullanımlarında diş yapısına işleyecek lekelere neden olabilir. Ve diş çürümesi de yine aynı lekelere sebebiyet verebilir.

Dişte oluşan kahverengi ve siyah lekeler nasıl geçer?

Dişteki kahverengi lekeler abartı olmayan basit bir diş temizliği ile geçebilir. Evde doğal yöntemlerle geçirilebileceği gibi, diş hekimlerince de bir takım kimyasal maddeler kullanarak geçirilebilir. Dişlerde oluşan siyah lekeler zaman geçtikçe dişlerde plak oluşumuna neden olur. Ve bu plak oluşumunun ardından diş tartarları ve diş taşları gelir. Bu durumda daha ciddi diş temizliği yapılmalıdır.

Dişlerde oluşmuş lekeleri temizlemek için karbonat kullanılabilir. Diş fırçasına karbonat koyularak dişlerin ovalanması gerekir.

Birkaç çileği macun kıvamına gelene kadar ezerek diş fırçasına almanız ve fırçalamanız da bir diğer yöntemdir.

Tuz ne kadar zararlı olsa da dişleri beyazlatmak için idealdir.

Limon kabukları da diş lekelerinden kurtaran diğer doğal yöntemlerdendir. Limon kabuğunu ince parçacıklar haline gelene kadar rendeleyerek dişlerinizi rendelenmiş limon kabuğu ile fırçalayın.

Dişlerdeki lekelerin tedavisi oluşumlarına bağlı olarak yapılmalıdır. Leke normalse diş temizleme işlemi uygulanır. Orta seviyelerde oluşan lekeler lazerle diş beyazlatma işlemi sayesinde düzeltilebilir. Lekeler artmışsa ve ilerlemişse dişe şapka takılması yöntemi diş lekelerini ortadan kaldırır. Bunları yaşamamak için düzenli diş fırçalamalı ve diş hekimi kontrolünden kaçınmamalısınız.