Diş Taşı Temizlenmezse Ne Olur?

Ağız bakımına gereken özeni göstermeyen kişilerin ağızlarında diş taşı oluşumu bir süre sonra kaçınılmaz bir hal alır. Diş taşı ya da halk arasında bilinen bir diğer ismi ile tartar aslında tükürüğün içerisinde yer alan plakların ve minerallerin sebep olduğu bir hastalıktır.

Diş taşı dişin çeşitli bölgelerinde oluşabileceği gibi diş eti çizgisinin hemen üstünde oluşumu son derece ciddi rahatsızlıkların oluşmasını tetikleyebilmektedir. Bu nedenle düzenli diş hekimi muayenesi de en az düzenli diş bakımı kadar önemlidir. Çünkü bazen diş bakımı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın tükürüğün içerisinde bulunan enzimlere bağlı olarak diş taşı oluşumu yine de görülebilmektedir. Yapılan diş hekimi kontrollerinde zaten gerçekleştirilen ilk uygulama diş taşlarının temizlenmesidir.

Diş taşının temizlenmemesi durumunda ise hem ağızda kötü bir görünüm oluşur hem de diş eti çekilmesi, diş eti kanaması gibi çeşitli diş eti hastalıkları görülme sıklığı artar hem de bunlara bağlı olarak sağlam dişlerin dahi kaybedilmesi görülebilir. Yani diş taşları aslında son derece büyük hasarlara neden olabilmektedir. Günümüzde geliştirilen yeni yöntemler ile diş taşı temizliği için artık çok daha rahat yöntemler kullanılmaktadır.

Diş taşının temizliği iki türlü yapılır. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni diş hekimi tarafından özel cihazlar kullanılarak diş taşının dişin yüzeyinden kazınmasıdır. Bu işlem hastanın canının yanmasına neden olabileceği gibi aynı zamanda bir miktar diş kanaması yaşanmasına da sebebiyet verir. Yeni geliştirilen yöntem ise özel titreşim yayan bir cihazın kullanılmasıdır.

Bu cihaz sayesinde diş taşı daha kolay şekilde temizlenir ve diş taşı temizlenirken hasta hiçbir şekilde acı ya da ağrı duymaz. Ancak yeni geliştirilen bir yöntem olduğu için diğer diş taşı temizliği fiyatı ile kıyaslandığında daha yüksek maliyetlidir. Diş taşı temizlenmezse hem daha fazla ilerleyeceği hem de daha ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı unutulmamalı, mutlaka düzenli diş bakımı yapılarak diş taşı temizlendikten sonra oluşumu mümkün olduğunca engellenmelidir.