Diş Taşı Nedir, Çürüğe Yol Açar Mı?

Hak arasında diş taşı olarak bilinen tartar, diş plağının tükürük tarafından diş yüzeyine yapıştırılması sonucu oluşmaktadır. Düzenli olarak dişlerini fırçalayan kişilerde diş plağı diş yüzeyine tutunamadan temizlenirken diş fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerde ise zamanla pütürlü ve sert bir tabaka haline almaya başlar. Oluşan bu tabakaya diş taşı ya da bilenen diğer ismi ile tartar denilmektedir. Tükürüğün içerisinde yer alan fosfat ve kalsiyum zamanla diş yüzeyinden arındırılmayan diş plağının üzerinde birikmeye başlar ve bir süre sonra sertleşerek diş taşı görünümüne neden olur.

Diş taşları direkt olarak çürük oluşumuna yol açmamakla beraber diş taşının zararları incelendiğinde çok daha ciddi yan etkilerinin olduğu görülmektedir. Diş etlerinde zamanla iltihaplanmaya bağlı olarak diş kemiğinde hasara ve buna bağlı olarak sağlam dişlerin bile dökülebilmesine neden olmaktadır. Özellikle de diş taşının belirtileri olarak kabul edilen ağız kokusu ve diş fırçalama esnasında yaşanan diş eti kanamaları hastalığın ilerlediğini göstermekte ve diş taşı temizliği yaptırılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Diş taşı temizleme işlemi diş hekimleri tarafından kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. İşlem esnasında diş hekimi diş minesine zarar vermeden diş taşlarını diş yüzeyinden temizlemekte ve böylelikle diş etlerinin sağlıklı bir gelişim sürdürmelerine yardımcı olunmaktadır. Yine diş taşına bağlı olarak ortaya çıkan bakterilerin sindirim sistemi yolu ile tüm vücuda yayılma ve özellikle de kalbe zarar verme riski yükselmektedir. Bu nedenle diş taşının temizlenmesi çok önemlidir. Diş taşı temizlendikten sonra ise hastaların kesinlikle diş fırçalama düzenlerine dikkat etmeleri ve diş ipi kullanımına özen göstermeleri gerekmektedir. Yoksa temizlenmeyen diş yüzeyi yeniden diş taşı oluşumuna maruz kalacaktır. Yine uygulanan tedavi sonrası dişlerde hassasiyet yaşanması normal kabul edilmekte olup bir kaç gün sonra tüm şikayetlerin azaldığı görülecektir. Diş taşının düzenli olarak temizlenmesinde bir sakınca bulunmamakla beraber diş taşı tedavisi için en etkili yöntemin kesinlikle diş taşını engellemek olduğu unutulmamalı, diş ve ağız sağlığı için gereken tüm özen gösterilmelidir.