Diş Sağlığı Nedir, Nasıl Korunur?

Sindirimin ilk basamağı olan çiğneme eylemini gerçekleştiren dişler hem estetik açıdan hem de sağlık açısından çok büyük önem taşımaktadır. Diş ve diş etlerinin genel sağlığını inceleyen tıp dalı diş sağlığı olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde pek çok kişi estetik kaygıları nedeni ile diş sağlığına özen gösterirken aslında bu özenin tek nedeni genel vücut sağlığını korumak olmalıdır.

Diş sağlığını korumak için yapılması gereken ilk şey kesinlikle düzenli olarak dişlerin fırçalanmasıdır. Günde 3 kere düzenli olarak kaliteli diş macunu kullanılarak dişler fırçalanmalıdır. Her diş fırçalama en az 5 dk. sürmeli, bu süre içinde yanak içi ve dilde fırça ile temizlenerek bakterilerden arındırılmalıdır. Diş eti sağlığı açısından diş ve diş eti yapısına uygun diş fırçası kullanılmalıdır. Akşam diş fırçalama işleminden sonra bakteri oluşumunu engellemek adına yemek tüketilmemeli, günde bir kere diş ipi kullanılarak diş aralıkları da temizlenmelidir. Yine mümkünse ağız gargarası kullanımı da önemlidir. Yine dişleriniz ile ilgili hiçbir şikayetiniz olmasa dahi yılda 2 kere düzenli diş hekimi muayenesi olası çürüklerin erken evrede belirlenerek tedavisinin yapılması açısından önemlidir. Çünkü tedavide geç kalınan çürük dişlerin mutlaka çekilmesi gerekirken erken evrede yakalanan çürük dişler, dolgu yapılarak kurtarılabilmektedir. Yani dişlerin düzenli fırçalanması ve düzenli diş hekimi kontrolleri diş sağlığının korunması açısından yeterli olacaktır.

Diş çürüğü mutlaka mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü ağız sağlığının yanı sıra genel vücut sağlığına da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Çürük dişler vücuda enfeksiyon yayılmasına neden olurken özellikle de kalp ve böbrek oluşan bu enfeksiyondan en çok etkilenen iki organ olarak öne çıkmaktadır. Genel sağlığın yanı sıra diş çürüğü, ağız kokusu ve estetik görünüm açısından da sıkıntılara neden olabilmektedir. Özellikle de ağız kokusu hastaların en çok şikayetçi olduğu konular arasında bulunmaktadır. Yine vücutta savunma mekanizmasının çürükler üzerinde çalışmaya başlaması sonucu bağışıklık sistemi zayıflamakta ve özellikle de mevsimsel salgınların yaygın olduğu dönemlerde hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Yani vücudun genel sağlığını ve bütünlüğünü korumak adına diş sağlığına da gereken önem gösterilmelidir…