Diş Plağı Nedir?

Bilinen bir diğer ismi ile bakteri plağı ağız içerisinde birikerek dişlerin etrafını saran renksiz ve yapışkan bir yapıya sahip olan tabakadır. Ne yazık ki dişlerin çürümesinden diş eti çekilmesine kadar pek çok hastalığın nedeni de önemsenmeyen bu diş plağı tabakasıdır. Günlük beslenmede kullanılan yiyecek ve içeceklerin desteklediği bakteriler tükürük enzimlerini de kullanarak diş üzerine yerleşmeye çalışmaktadır. Her yemek tüketimi sonrası dişler fırçalanmazsa bu tabakanın yerleşimi biraz daha artmakta ve sonuç olarak diş plağı ilerleyen dönemlerde diş kayıplarına bile neden olabilecek düzeye ulaşmaktadır. Bu nedenle mutlaka günlük diş bakımı yapılmalı ve en az 3 ana öğün sonrası dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Diş plakları direkt olarak diş minesine saldırmaktadır. Son derece sağlam bir yapıya sahip olan diş minesi yaşanan yoğun asit saldırıları sonucunda her seferinde biraz daha aşınmakta ve önlem alınmadığı takdirde yıpranarak diş çürüklerinin oluşumu kaçınılmaz bir hal almaktadır. Diş çürüğü ve buna bağlı olarak ortaya çıkan diş kayıplarının yanı sıra ilerleyen evrelerinde sağlam dişlerin bile dökülmesine neden olabilecek diş eti çekilmesi de bakteri plağı nedeni ile meydana gelmektedir. Diş etlerinin hastalanmasına neden olan diş plağı zamanla diş etlerinin tahriş olmasına ve diş eti kanaması, diş eti kızarıklığı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Önemli olan ağız bakımının bir bütün olduğu unutulmamalı, hem günlük diş bakımına hem de diş eti sağlığına özen gösterilmelidir.

Zamanla biriken diş plağı temizliği için diş hekiminiz size yardımcı olacaktır. Pek çok hasta bu işlem öncesi diş plağı fiyatı araştırmasında bulunmakta olup bu fiyat kayıp diş tedavisi fiyatlarıi le kıyaslanmalıdır. Çünkü temizlenmeyen diş plakları bir sonraki evrede mutlaka diş kayıplarına neden olacaktır. Bu nedenle dişlerinde diş plakları oluşan kişiler mutlaka diş hekimlerine başvuruda bulunarak bu zararlı plak tabakasından kurtulmaya çalışmalıdır. Yapılan diş plak temizliği sonrası ise mutlaka düzenli diş fırçalama ve ağız bakımı yapılmalıdır. Aksi halde bir süre sonra dişlerinizin üzerinde yeniden diş plağı tabakası birikmeye başlayacak ve ağız sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.