Diş Macunu Seçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde diş macunu üreten firmalar, piyasa içerisindeki rekabetten dolayı sürekli yeni ürünler geliştirip halkın beğenisine sunuyor, diş hekimi onaylı diş macunları geliştiriyorlar.  Piyasadaki bu denli çeşitlilik arasında insanın doğru bir seçimde bulunarak kendi diş yapısına en uygun olan diş fırçasını bulması zorlaşıyor. İlk olarak içeriğinde doğal florid maddesi bulunan diş macunu tercih edilmelidir. Çünkü florid dişte çürük oluşmasını önler ve dişi korur. Florür diş minelerinizi güçlendirerek ve kavitelere temas ederek dişlerinizi asit bakterilerin zararlı etkilerinden koruyacaktır. Diş macunları içerisinde bulunan yararlı bileşenleri ile birlikte macun veya jel şeklinde dişi zararlı etkilerden korur.

Diş macunlarında ortak bileşenler bulunur; kalsiyum karbonat, aşındırıcı ajanlar ile silikat gibi temizleyici maddeler dişlerimizde yemek sonrasında kalan yemek artıklarını, mikroorganizmaları ve lekeleri temizler. Diğer bir bileşik olan tatlandırıcılar genelde küçük çocukları diş fırçalamaya teşvik etmek amaçlı diş macunlarının tatlarını değiştirirler. Ama genelde insanlar için ideal tat ferahlığı simgeleyen nane ya da mentol olur. Bu madde macunun nemini korumak için macuna eklenir. Diğer bir madde de koyulaştırıcılardır. Bu madde de diş macununun plazmik kıvamını tutturmak amaçlı kullanılır. Ve son bileşen ise temizleyicilerdir, bu da içerdiği sodyum sülfat gibi diş temizliğinde arıtıcı görevi görür. Bazı dişler çürüğü bulunmasa da sıcak-soğuk yiyeceklere karşı hassas olabiliyor. Bunun gibi diş sorunları ile mücadele eden kişiler için özel olarak üretilen diş macunları da bulunmaktadır. Bu diş macunları diş minesi üzerindeki dentin tübüllerini kapatarak hassasiyetin önüne geçmektedir.

Genel olarak diş macunu seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır; öncelikle her insanın diş yapısı ve hassasiyeti farklı olduğu için diş macunu seçimi yapmadan önce mutlaka diş hekimine danışıp, hekimlerin tavsiyelerine göre seçimde bulunulması önerilmektedir. Diğer yandan Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenerek bu denetimden geçen diş macunu markalarından almaya özen gösterin, merdiven altı üretilen diş macunları dişinize yarardan çok zarar getirecektir. Diş macununda özellikle florür bulunmasına özen gösterin. Doğal bileşen içeren diş macunlarını tercih edin ve tabi ki ağız ve diş sağlığınıza özen göstererek düzenli diş fırçalamaya özen gösterin.