Diş Macunu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günlük diş bakımı konusunda en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu bakım esnasında kullanılan diş macunu seçimidir. Doğru diş macunu seçimi hem dişlerin daha sağlıklı olmasını hem de daha iyi görünmesini sağlarken aynı zamanda yapılan hatalı diş macunu seçimleri ise ciddi sağlık sorunlarına bile neden olabilmektedir.

Bu nedenle özellikle de diş hekiminiz tarafından yapılan diş macunu önerisi önceliğiniz olmalıdır. Çünkü diş hekiminiz hem sizin diş yapınızı en iyi bilen kişidir hem de diş macunlarının içeriği konusunda en doğru bilgiyi o verecektir. Sizin diş macunu seçimi konusunda karar verirken bilmeniz gereken en önemli konu ise içerisinde florür olan diş macunlarını tercih etmeniz gerektiğidir. Doğal mineraller arasında yer alan florür hem dişlerin arasında bulunan oyukları temizlemekte hem de diş çürüklerini temizleme yeteneğine sahip bulunmaktadır. Özellikle de şekerli yiyeceklerin tüketimlerinin ardından ağızda oluşan yoğun bakteriler diş minesinin üzerinde bulunan zayıf noktalara saldırı ataklarına geçmekte ve florür bu açıkları kapattığı için yeni diş çürüklerinin oluşumunu da engellemektedir.

 Günümüzde diş macunun zararları hakkında pek çok spekülasyon yapılsa da aslında klinik olarak kanıtlanan bir yan etki yoktur. Zaten piyasada satılan diş macunlarının hepsi gerekli testlerden geçirilmekte ve sağlığa zararlı bir yan etkisini olmadığı kanıtlandıktan sonra satışa sunulmaktadır. Ancak günümüzde çok tercih edilen markaların sahteleri merdiven altı olarak üretilerek satışa sunulabildiği için bu tip ürünleri eczaneler ya da büyük marketler gibi ilk kanaldan satın almak bu tip olumsuzluklardan korunmak için önemlidir.

Yapılan araştırmalar diş macununun faydaları ile ilgili olarak her gün bir yenisini ortaya çıkarmaktadır. Gelişen teknolojiye paralel olarak dişlerin sağlığını korumak adına ekstra özelliklere sahip yeni diş macunları üretilirken bu faydalardan yararlanmak isteyen kişilerin düzenli diş fırçalamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Geliştirilen hassas dişler için diş macunu bunlara en iyi örnekler arasında yer almaktadır. Özellikle de düzenli kullanımlarda bu sorunu minimuma çeken hassas dişlere diş macunu bugün tüketicilerin yaşam standartlarını yukarı çekmektedir. Daha sağlıklı dişlere sahip olmak isteyen herkesin diş macunu seçiminde hassas davranması önemlidir.