Diş Kırılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kafa travmaları ve ağız bölgesine alınan şiddetli darbeler sonucunda diş kırılması sıklıkla yaşanabilmektedir Özellikle de çocuklarda diş kırılması daha fazla düştükleri ve daha dikkatsiz oldukları için sıklıkla görülebilmektedir. Dişlerimiz basit darbelere dayanabilecek kadar sert bir yapıya sahip olmalarına rağmen şiddetli darbelere karşı savunmasızdır.

Ön dişlerin kırılması genelde yüzün ön kısmına alınan sert darbeler ve trafik kazaları gibi ciddi kazalar sonucunda meydana gelirken arka dişlerin kırılması ise diş çürükleri nedeni ile dişin zamanla zayıflamasına bağlı olarak yaşanmaktadır. Dişin kırılması ile diş çatlağı birbirinden ayrılması gereken iki ayrı durumdur. Dişin kırılmasından bahsedebilmek için diş parçasının tamamen ayrılması gerekirken diş çatlağı bazen gözle görülemeyecek kadar bile küçük olabilir.

Kırık diş tedavisi için uygulanan farklı yöntemler bulunmakla beraber uygulanacak tedavinin kendisini belirleyen önemli faktörler dişin kırılma miktarı, kırılan parçanın bulunup bulunamadığı ve üzerinden geçen süredir. Yine kırılmaya bağlı olarak diş kökünün zarar görmesi durumunda da farklı tedaviler uygulanması gerekir. Diş kökünün canlılığını yitirdiği ve dişin yerinden oynadığı kazalarda dişe önce kanal tedavisi uygulanmalı ve ardından diş yerine yeniden sabitlendikten sonra kırık diş tedavisi uygulanmalıdır.

Ön dişin kırılması durumunda sağlık kadar estetik kaygılar da yaşanır. Bu nedenle dişin tedavi edilmesi kadar dişin estetik görünümünün de korunması amaçlanmalıdır. Hastanın şikayetlerini sonlandıracak ve estetik açıdan iyi bir sonuç verecek tedavinin planlamasının ardından diş kırığı için porselen kaplama, dişin yapıştırılması ya da bonding gibi alternatif uygulamalar arasından seçimde bulunulur.