Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Bilindiği üzere her dişin beş yüzeyi bulunmaktadır. Dişler yapıları gereği birbirine yan yana bitişik şekilde sıralanmakla beraber diş fırçalama işleminde sadece dişin ön, arka ve alt yüzeyleri temizlenebilmektedir. Oysa dişlerin yan yüzeylerinin de temizlenmesi gerekir. Özellikle de et gibi çiğnenmesi zor besinler diş aralarına kaçtığı için her akşam diş ipi kullanımı zorunlu olarak görülmektedir. 

Bunun için satın alacağınız diş ipi aparatı içerisinde zaten detaylı bir kullanım talimatı bulabilirsiniz. Bu talimatları adım adım uygulayarak günlük diş eti bakımınızı sağlıklı bir şeklide tamamlamış olursunuz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda diş ipi çeşitleri arasında kendinize en uygun olanı seçmenizdir. Bu konuda diş hekiminizden fikir alabilirsiniz. Diş hekiminiz hem size seçim konusunda yardımcı olacak hem de diş ipi kullanımı hakkında detaylı bilgi verilecektir.

 Diş ipinizi kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de diş etinize özen göstererek tahriş olmasını engellemektir. Yine diş ipinizi hijyen kurallarına uygun olarak saklamanız gerekir. Aksi halde diş etinizin iltihap kapması gibi son derece olumsuz hastalıklar ile karşılaşılması kaçınılmaz bir hal alacaktır. Zaten pek çok kişinin dillendirdiği diş ipinin zararları aslında diş ipinin kendisinden değil diş ipinin bilinçsiz kullanımından kaynaklanmaktadır. Günlük diş bakımının ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi gereken diş ipinin önemi kullanan kişiler tarafından her geçen gün daha da iyi anlaşılmaktadır.