Diş Hassasiyeti Nedir, Nasıl Geçer?

Halk arasında diş sızlaması olarak isimlendirilen diş hassasiyeti, dişin dış yüzeyini kaplayan diş minesinin aşınmasıdır. Özellikle de sert diş fırçaları ile dişin yanlış fırçalanması sonucunda dişin aşınması kaçınılmazdır ve aşınan diş bölgesinde bir süre sonra hassasiyet oluşur. Ne yazık ki çok rahatsız edici bir hastalıktır ve ilk olarak sıcak soğuk yiyeceklerin birbiri ardına tüketilmesi durumunda ortaya çıkar. Gerekli önlemlerin alınmadığı ve diş minesinin aşırı derecede aşındığı hastalarda aşınan diş yüzeyinin hava ile temas etmesi halinde bile diş hassasiyeti yaşanabilir. Yani diş minesine gereken özen gösterilmediği takdirde bir süre sonra yiyip içmek kadar nefes almak bile büyük bir eziyet haline gelme riski taşır. Bu nedenle diş hassasiyeti tedavisi kesinlikle ihmal edilmeden ve hemen hastalığın başlangıcında yapılmaya başlanmalıdır.

Bu durumda olan pek çok kişi “diş hassasiyetine ne iyi gelir?” sorusunun yanıtını aramaktadır. Bugün piyasada diş hassasiyet giderici olarak satılan pek çok ürün bulunmakla beraber önemli olan minenin aşınma nedenini bularak bunu ortadan kaldırmaktır. Diş hassasiyeti nedenleri arasında yer alan dişlerin yanlış bir şekilde fırçalanması ya da sürekli olarak asitli içecek tüketimi varsa bunlar hemen sonlandırılmalıdır. Yine diş hassasiyeti için macun kullanımı yarar sağlayacaktır. Bu macunların en büyük özellikleri diş minelerini onarmaları ve yaşanan aşınmaları tamir ederek bu sorunun ortadan kaldırılmasını sağlamalarıdır.

Ancak diş hassasiyeti için ilaç ya da macun kullanmadan önce mutlaka uzman bir diş hekimi tarafından muayene yapılması şarttır. Bu muayenenin ardından doktorunuz sizi konu hakkında bilgilendirecek ve takip etmeniz gereken doğru adımları size anlatacaktır. Burada unutulmaması gereken önemli konu diş hassasiyetinin çok ciddi bir hastalık olduğu ve tedavi edilmezse yaşam standartlarını olumsuz yönde etkileyeceğidir. Özellikle de sofrada yemek yerken sıcak bir çorba içemeyeceğiniz ya da yaz mevsiminde soğuk bir bardak suya hasret kalacağınızı düşündüğünüzde diş hassasiyetinin ne kadar rahatsız edici bir hastalık olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Düzenli olarak dişin doğru şekilde fırçalanması ve fırçalama esnasında özel olarak diş hassasiyeti için üretilen macunların kullanımı kısa bir süre sonra şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.