Diş Gıcırdatmanın Nedenleri ve Tedavisi

Daha ziyade kişinin uykusunda bilinçsiz olarak gerçekleştirdiği bir eylem olarak tanınan diş gıcırdatması ya da bilinen bir diğer ismi ile bruksizm farklı pek çok nedenden dolayı yaşanabilmektedir. Ancak en sık rastlanan nedeni ne yazık ki çağımızın kaçınılmaz sorunu olan yoğun strestir. Yapılan araştırmalar günlük yaşantılarında yoğun stres altında kalan kişilerin ne yazık ki sıklıkla diş gıcırdatma hastalığına yakalandığını göstermektedir.

Diş gıcırdatma hastalığı olarak bilinse de dişlerin sıkılması ya da çene kemiğinin kenetlenmesi şeklinde de kendisini gösterebilmektedir. Son derece ciddi bir hastalıktır ve mutlaka kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Diş gıcırdatma nedeni olarak her zaman yoğun stres ve sinir yükü gösterilse de hastalığın başka nedenleri de olabilir. Bunlar arasında akla ilk gelenler genetik yatkınlık, çene kapanış bozuklukları ve diş çarpıklığı gibi nedenlerdir. Ancak yine de yapılan istatistiksel çalışmalar hastalığa daha ziyade psikolojik sorunların yol açtığını göstermektedir.

Diş gıcırdatma tedavisi ise son derece kolaydır. Bunun için özel olarak tasarlanan ve kişinin kendi diş kalıbı kullanılarak oluşturulan bir aparatın kullanımı yeterlidir. Genelde silikon kullanılarak yapılan ve diş plağı ya da plastik dişlik olarak adlandırılan bu malzeme aslında hastalığın tedavisi için değil de hastalığa bağlı olarak oluşan yan etkilerin ortadan kaldırılmasını amaçlar. Yani hastanın bilinçsiz şekilde dişlerini gıcırdatması ya da çene kemiğinin kilitlenmesi engellenir.

Tedavinin ikinci aşamasında ise diş gıcırdatma nedenleri araştırılır ve bu nedenin ortadan kaldırılması amaçlanır. Yani hasta günlük yaşantısında mümkün olduğunca stresten uzak tutulur. Yine takıntıları bulunan ve bu takıntılar nedeni ile stres altına giren hastalarda terapi tedavisi uygulanarak hastaların bu zararlı alışkanlıktan uzaklaştırılması sağlanır. Zaten bu tedaviden sonra yani diş gıcırdatmasının altta yatan nedeni ortadan kaldırıldığı anda hastada diş sıkma hastalığı da kendiliğinden tedavi edilmiş olacaktır.