Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önemli diş eti hastalıkları arasında yer alan diş eti çekilmesi zamanında tedavi edilmemesi durumunda sağlıklı dişlerin dahi kaybedilmesine neden olabilen son derece ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle diş eti çekilmesi tanısı konulduğu anda hemen hiç zaman kaybedilmeden diş eti çekilmesi tedavisi planlanmalıdır.

Diş eti tedavisi için ilk yapılması gereken altta yatan nedenin belirlenmesidir. Diş eti çekilmesi nedenleri belirlenmeden tedaviye geçilmesi mümkün değildir. Çünkü diş eti çekilmesi tek başına bir hastalık olmayıp daha ziyade başka hastalıkların tetiklemesi sonucu görülen bir rahatsızlıktır.

Örnek vermek gerekirse diş taşı oluşumu tedavi edilmediği takdirde artan diş taşları ne yazık ki diş eti çekilmesine neden olmaktadır. Yaşanan bu çekilmenin tedavi edilmesi için ise atılan ilk adım diş taşı temizliği yaptırılmasıdır. Diş taşının temizlenmesi halinde çekilen diş etleri zamanla gerekli bakımın yapılması ile yerine geri gelecektir. Ancak diş taşı temizlenmezse yapılan tüm müdahalelere rağmen hem diş eti çekilmesinin ilerlemesini önlemek hem de çekilen diş etinin yerine getirilmesi mümkün olmayacaktır.

Yani diş eti çekilmesi tedavisi için atılan ilk adım her zaman çekilmeye sebebiyet veren nedenin belirlenmesi ve bu nedenin ortadan kaldırılması olmalıdır. Yine diş taşı temizliğinin ardından hastalığın tekrarlamaması adına hastanın diş temizliği konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Her ana öğün sonrası dişlerin mutlaka fırçalanması, akşamları diş ipi kullanılarak dişlerin arasında kalan yemek atıklarının diş yüzeyinden uzaklaştırılması ve ağız gargarası kullanılarak ağzın tüm yüzeyinin temizlenmesi çok önemlidir. Düzenli ağız ve diş bakımı ile diş taşı oluşumu dolayısı ile de diş eti çekilmesi önlenebilir. Burada önemli olan hastaların bilinçlendirilmesi, diş eti çekilmesinin sonuçları hakkında bilgilendirilmesi ve bu hastalığın yeteri kadar ciddiye alınmasının sağlanmasıdır.

Aksi halde uygulanan tüm tedavi yöntemleri geçici bir süre başarı sağlayacak ve hastalığın tekrarı kaçınılmaz bir hal alacaktır. Diş eti iltihabı da diş eti çekilmelerine neden olmakla beraber ilerleyen diş eti çekilmeleri için cerrahi tedavi yöntemlerinin uygulanması kaçınılmazdır. Diş etinin pembemsi rengini kaybetmesi, diş fırçalarken diş eti kanaması meydana gelmesi ve dişlerin daha uzun bir görünüme kavuşması gibi durumlarda diş eti çekilmesi olasılığı düşünülerek hemen bir diş hekimine başvuruda bulunulması gerekir.