Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Pek çok kişinin şikayetçi olduğu diş eti çekilmesi zamanında tedavi edilmemesi halinde son derece önemli neticelerin ortaya çıkmasına neden olan ciddi bir hastalıktır. Dişlerin üzerini tamamen kaplayan ve çene kemiği dokusunu örten diş eti koruyucu ve bu özelliği ile çok büyük bir öneme sahip olan özel bir dokudur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bu dokunun zedelenmesi sonucu diş eti çekilmesi hastalığı ortaya çıkmaktadır. Diş eti çekilmesinin nedenleri son derece çeşitlidir ve genetik faktörlerinde önemli bir etken olduğuna inanılmaktadır. Yine günlük diş bakımına özen gösterilmemesi sonucu ağızda biriken bakterilerin kemiği aşağı yönlü olarak eritmeye başlaması ile beraber eriyen kemiğin de diş etini aşağıya doğru çekmesi ile beraber diş eti çekilmesi hastalığı oluşmaktadır.

Genelde hastalığın ilk evrede yakalanabilmesi için hastanın düzenli diş hekimi muayenesinden geçmesi önemlidir. Diş eti çekilmesinin tedavisi için erken evrede müdahalede bulunulması hem hastalığın daha kolay bir şekilde tedavi edilmesini hem de tedavi süresinin kısalmasını sağlamaktadır. Piyasada bu amaçla satılan ve diş eti çekilmesine çözüm sloganı ile satılan pek çok ürün bulunmakla beraber bu konuda güvenebileceğiniz tek kişi kesinlikle diş hekiminiz olmalıdır. Diş eti çekilmesi için diş macunu da dahil olmak üzere asla diş hekiminizin önermediği bir ürünü kullanmamaya özen göstermeniz çok önemlidir.

Yine hastalığın tedavisi için diş taşının tamamen temizlenmesi çok önemlidir. Çünkü zamanında temizlenmeyen diş taşı kendisine daha fazla yer açabilmek adına diş etinin içine doğru ilerlemekte ve bu da diş eti çekilmesine neden olmaktadır. Yine diş taşı yerini kaybeden diş etinin boşalttığı alanı kaplaması nedeni ile hastalığın geç fark edilebilmesine neden olmaktadır. Ne yazık ki çekilen diş etlerini bir daha yerine getirmek mümkün değildir ve diş eti çekilmesi tedavisi sadece bu geri çekilmeyi sona erdirebilmek amaçlı olarak yürütülmektedir. Bu nedenle tedaviye erken dönemde başlanması çok önemlidir. Tedavi için ilk olarak hastalığa neden olan diş taşı ve bakteri gibi zararlılar diş etinden temizlenmekte ve temize çıkarılan kök yüzeyin üzerini tekrar diş etinin sarması sağlanmaktadır.