Diş Dolgusunun Zararları ve Faydaları Nelerdir?

 Çürüyen dişlerin çekilmeden kurtarılmasını sağlamak amacı ile kullanılan en etkili yöntemlerden biri olan diş dolgusu hakkında son yıllarda yapılan pek çok tartışma bulunmaktadır. Peki diş dolgusu nedir? Erken evrede yakalanan diş çürümelerinde dişin çekilmesine gerek kalmadan bu çürükler diş yüzeyinden kazınarak temizlenmektedir. Ancak bu işlem sonrası dişin bir bölümü kaybedildiği için açıkta kalan bu kısmın özel bir malzeme ile doldurulması gerekir ki bu işleme diş dolgusu ismi verilmektedir. Kullanılan dolgunun türüne göre porselen dolgu, amalgam dolgu ya da kompozit dolgu olarak farklı dolgu çeşitleri bulunmaktadır.

Aslında diş dolgusunun faydaları olarak sayılabilecek pek çok faydası bulunmasına rağmen insanlar daha çok zararlarına yönelmektedir. Oysa ki doğru şekilde ve zamanında yapılan dolgu takma diş zorunluluğunu ortadan kaldırarak dişinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Son yıllarda diş dolgusunun zararları olarak pek çok haber yapılamakta olup bu zararların sadece amalgam dolgular için yapıldığı bilinmelidir. Porselen ve kompozit kullanılarak yapılan dolgular kesinlikle bu tartışmaların dışındadır ve şimdiye kadar yapılan araştırmalar ile hiçbir yan etkileri olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır.

Amalgam dolguların zararları hakkında ise pek çok spekülasyon yapılmasına rağmen şu ana kadar kesin zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Tartışmanın ana konusunu ise amalgam dolgu içerisinde bulunan cıva isimli madde oluşturmaktadır. Bilindiği üzere vücuda fazla miktarda cıva alınması halinde cıva zehirlenmesi riski oluşmakta ve bu risk zamanında tedavi edilmezse ölüme dahi sebep olabilmektedir. Ancak halen amalgam dolgunun bu tip bir zehirlenmeye neden olabilecek kadar vücuda cıva salınımında bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Buna rağmen yine de bir önlem olarak hamile bayanların ve çocukların amalgam dolgu yaptırmaması ve 15 yılı geçen dolguların değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yine ağzında dolgu amalgam bulunan kişilerin cıvayı daha yüksek oranda ortaya çıkaran etkileşimlerde bulunması nedeni ile içerisinde yoğun asit bulunan s sirke ve limonu sınırlı miktarda tüketmeleri, çok soğuk ve sıcak içecek ya da yiyecek tüketiminde bulunmamaları ve amalgam dolgunun olduğu diş ile çok sık sakız çiğnememeleri önerilmektedir.