Diş Dolgusunun Düşmemesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tüm yapay diş uygulamalarında olduğu gibi dolgu dişlerde de ne yazık ki sınırlı bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Ancak yapılan bazı hatalı davranışlar diş dolgusunun daha kısa sürede düşmesine neden olabilmektedir. Peki, diş dolgusunun düşmemesi için nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle diş dolgusunun düşmesi aslında sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle de iyi bir diş hekimi tarafından kaliteli diş dolgusu malzemeleri kullanılarak yapılan diş dolgusu uygulamalarında düşme sorunu çok daha ender yaşanmaktadır. Yine de diş dolgusuna ne kadar güvenilirse güvenilsin kesinlikle dolgu diş ile fındık ve ceviz gibi sert kabuklu kuru yemişler asla tüketilmemelidir.

Çünkü bu tip kuru yemişler kırılırken dolgunun hasar alması ve düşme tehlikesinin yaşanması çok daha olasıdır. Yine dolgu dişin kırılması nedenlerinin arasında yer alan diğer davranışlardan da kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra dişe sert bir darbe alınması (kaza sonucu yaşanan travmalar başta olmak üzere) da dolgu dişin düşmesi nedenlerinin arasında yer almaktadır. Diş dolgusunun düşmesi durumunda asla vakit kaybedilmemeli ve hemen diş hekimine başvuruda bulunularak dolgunun yenilenmesi gerekir. Aksi halde dolgunun kırılan yerinden yemek artıkları dişin içerisine birikerek çürüğün ilerlemesine ve diş hassasiyeti oluşmasına neden olacaktır.