Diş Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Diş yüzeyinde yer alan çürüklerin temizlenmesinin ardından oluşan boşluğun uygun malzemeler ile kapatılması işlemine diş dolgusu ismi verilmektedir. Erken diş çürükleri ve orta seviyedeki diş çürüklerinde başarı ile uygulanan diş dolgusu ileri seviyedeki diş çürüklerinde ise uygulanan farklı işlemlerin ardından yapılabilmektedir. İleri seviye diş çürüklerinde dişin içinde bulunan diş sinirlerinin ve damarlarının da oluşan çürükten olumsuz etkilenmesi nedeni ile dolgudan önce bu sinirlerin de çıkarılması zorunludur. Yapılan bu ek tedaviye kanal tedavisi ismi verilmektedir. Bu dokuların da temizlenmesinin ardından diş dolgusu yapılır ve dişin yeniden sağlıklı bir biçimde kullanımı sağlanır. Diş doktorlarının temel amacı mümkün olduğunca diş çekilmeden tedavinin tamamlanabilmesidir.

Yapılan her diş dolgusunun belirli bir ömrü vardır ve bu ömür hem diş dolgusunda kullanılan malzemenin kalitesine hem de dolguyu yapan diş hekiminin mesleki deneyimine bağlıdır. Yine dolgu yapıldıktan sonra düzenli olarak fırçalanmayan, diş ipi ile temizlenmeyen dişlerde çürüme devam edebilir. Bu nedenle dolgu yapılan dişlerin temizliğine özen gösterilmeli ve mutlaka düzenli olarak fırçalanmalıdır. Gerekli bakımların yapılması durumunda dolgu dişinizi gerçek dişinizden farksız olarak uzun süre kullanabilirsiniz.

Estetik görünümü nedeni ile son yıllarda sıklıkla tercih edilen porselen dişlerin alt yapılarında kullanılan zirkon diş yapısına olan yakınlığı ve beyaz rengi ile öne çıkmaktadır. Yapısı ile en az diş kadar sağlam olma özelliğini gösteren Zirkonyum aynı zamanda beyaz rengi ile ağız içerisinde ki estetik kaygıları sonlandırmakta ve özgür gülüşler yaratmaktadır. Porselen öncesi zirkon uygulanmakta ve daha sonra porselen bu malzemenin üzerine kaplanmaktadır. Özellikle de çiğnemenin daha yoğun olduğu arka dişlerde zirkon güvenle kullanılmaktadır. Zirkonyum’un en önemli faydası ise diş etleri ile çok uyumlu olması ve bu sayede diş eti hassasiyeti olan hastalarda da güvenle kullanılabilmesidir. Yine metal hassasiyeti olan kişilerde zirkon dişler özellikle tercih edilmekte ve alerjik bir etkisi bulunmamaktadır. Zirkon diş avantajları arasında bir diğeri de çok güçlü yalıtkan olması nedeni ile diş hassasiyeti oluşturmaması ve sıcak – soğuk arasındaki geçişlerde hastaları rahatlamalarıdır.