Diş Dolgularının Ömrü Ne Kadar?

Diş dolgusunun ömrü hem dolguyu yapan diş hekiminin mesleki yeteneğine ve bilgisine hem de dolgu yaptıran kişinin diş bakımına gösterdiği özen ile yakından ilgilidir. Yapıları bakımından gerçek dişlere çok benzeyen diş dolguları için yaşanan en yoğun şikayet diş dolgusunun düşmesidir. Diş dolgusunun düşmesi pek çok sebebe bağlı olarak yaşanmakla beraber en sık karşılaşılan neden çok sert bir cismin ısırılmasıdır. Bu nedenle dişi kırabilecek her türlü işlemden (kabuklu kuruyemişlerin dişle kırılmaya çalışılması gibi) mutlaka kaçınılmalıdır.

Diş çürüklerinin temizlenmesinin ardından o boşluğu doldurmak için uygulanan dolgu çeşitlerinden biri olan amalgam dolgu en uzun ömre sahip olan dolgu çeşidi olarak bilinmektedir. Ortalama olarak bir amalgam dolgu 15 yıl süre ile ağızda sorunsuz olarak kalabilmektedir. Basınca karşı diğer dolgu malzemeleri ile kıyaslandığında çok daha güçlü olmaları nedeni ile genelde arka dişlerde yapılan dolgularda kullanılmaktadır. Bunun nedeni hem estetik açıdan arka dişlerde amalgam dolguların bir kaygı oluşturmamaları hem de yoğun çiğneme işlemlerine uzun yıllar daha sağlıklı bir şekilde dayanabilmeleridir.

Beyaz diş kaplaması olarak ta bilinen estetik dolgularda ise bu süre 5 – 10 yıl arasında değişebilmektedir. Ancak dolgunun ömrünün uzatılabilmesi için mutlaka dişlerin her ana öğün sonrası düzenli olarak fırçalanması, akşam yatmadan önce diş ipleri ile diş aralarında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi ve ağız gargarası ile ağzın tamamen temizlenmesi çok önemlidir. Çiğneme başlı başına dolgunun aşınması için önemli bir sebep olarak görülürken yine oluşan yeni çürüklere bağlı olarak dolgunun hava alması durumunda sağlam olsa dahi dolgunun değiştirilmesi gerekebilir. Dolgunun kenarlarının açılmasına bağlı olarak meydana gelen sızıntılar bir süre sonra dayanılamaz ağrıların oluşmasına neden olurken bu ağrılar ilk olarak çiğneme esnasında hissedilir. Ancak dolguda yaşanan açılmanın artması ile beraber bir süre sonra bu ağrı nefes alış veriş anında bile ortaya çıkar ki bu da pek çok hastanın doktora başvuruda bulunma nedenleri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle yapılan dolguları konforlu bir biçimde kullanabilmek adına dolgulara da en az gerçek dişler kadar özen gösterilmeli ve günlük bakımları düzenli olarak yapılmalıdır.