Diş Çürümesi Önlenebilir Mi?

Diş çürükleri genelde yanlış beslenme ve yeterli miktarda ağız ve diş bakımına özen gösterilmemesi sonucunda görülmekle beraber bazen tüm bunlara dikkat edilse dahi ortaya çıkabilmektedir. Buradaki anahtar soru “diş çürümesi önlenebilir mi?” sorusudur. Bu sorunun yanıtı hayır olmakla beraber alınan önlemler ile bunun geciktirilmesi mümkündür. Yani genetik faktörler, çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler gibi nedenlerle kişinin diş bakımına çok özen göstermesine rağmen diş çürüklerinin gelişme riski bulunabilir.

Günümüzde geliştirilen pek çok yöntem ile bu sürecin geciktirilmesi ise mümkündür. Özellikle de çocuklarda süt dişlerin çürümemesi adına geliştirilen çok başarılı yöntemler bulunmaktadır. Süt dişlerin erken düşmesi ardından gelen kalıcı dişlerin düzgün bir diziliş sergilemeleri ardına büyük sorunlar yaşanmasına neden olduğu için bunun engellenmesi adına pek çok yeni yöntem geliştirilmiştir. Tropikal flor uygulaması bunların arasında başarısı ile öne çıkan en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Özellikle de çocukluk döneminde yoğun antibiyotik kullanan ya da şeker tüketme alışkanlığı nedeni ile diş sağlığı zayıflayan çocuklarda dişlerin desteklenmesi çok önemlidir.

İşte tropikal flor desteği tam bu amaçla uygulanmakta ve zayıflayan diş minesinin yüzeyini sararak  dişlerin daha uzun süre dayanmasını sağlamaktadır. Zamanından önce düşen süt dişler nedeni ile ileri ki zamanlarda çarpık diş tedavisi için çok daha fazla emek ve bütçe harcanması gerektiği için bu tip önlemlerin alınması çok önemlidir.

Diş çürüğünün önlenmesi adına alınabilecek bir diğer etkili önlem ise kesinlikle düzenli diş hekimi muayenesidir. Çünkü aynı diş hekimi tarafından takip edilen hastanın dişlerinin gelişimi hekimin gözlemi altındadır ve oluşan diş çürükleri çok yakın dönemde tespit edilerek hemen müdahalede bulunulur ve dişin kurtarılması sağlanır. Yine diş minesinin zayıflaması ve çürüklere açık hale gelmesi halinde diş hekimi gereken önlemlerin alınmasını hemen sağlayarak dişin korunmasını sağlar.