Diş Çürüğünün Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısı şikayetleri ile diş hekimine başvuruda bulunan kişilerin büyük çoğunluğunda diş çürüğü olduğu görülmektedir. Diş çürüğü ilk dönemlerde hafif şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olurken çürüğün boyutunun artmasına bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerin miktarında da artış olur ve şiddetli ağrı atakları yaşanır.

Ancak yaşanan her ağrı diş çürüğü olmayabilir. Peki, diş çürüğünün belirtileri nelerdir? Diş çürüğünün en önemli belirtisi ilk başlarda duyulan hafif ağrı ataklarıdır. Bu ağrılar genelde yemek yerken çürük dişin olduğu tarafta çiğneme yapılması esnasında duyulur. Çürüğün ilerlemesi ile beraber ağrının şiddeti de artar ve artık çürüğün olduğu tarafta yemek yenmesi bir süre sonra mümkün olmaz.

Yine çürüğün boyutlarına bağlı olarak diş hassasiyeti oluşur ve sıcak ya da soğuk yiyeceklerin tüketilmesi halinde yine şiddetli bir ağrı hissi oluşur. Zaten hastaların bir çoğu şiddetli ağrı nedeni ile diş hekimine başvuruda bulunur. Burada diş hekimi ilk önce diş çürüğünün boyutunu inceler ve dişin kurtarılması için yapılabilecek bir müdahale olup olmadığına bakar.

Diş çürüğü tedavisi için uygulanabilecek ilk yöntem çürüğün kazınarak diş yüzeyinden uzaklaştırılması ve bunun ardından oluşan bu boşluğun diş dolgusu ile doldurularak tedavinin tamamlanmasıdır. Ancak diş çürüğünün ilerlediği ve diş pulpası adı verilen canlı dokuyu öldürmesi halinde kanal tedavisi uygulanması zorunludur. Kanal tedavisi ile bu ölen doku dişten uzaklaştırılarak daha sonra yine dolgu gibi yöntemler kullanılarak dişin korunmasına çalışılır.

Ancak diş çürüğünün çok ilerlediği ya da kanal tedavisi sonrası şişlik ve ağrı şikayetlerinin ortaya çıkması durumunda çürük dişin çekilmesi kaçınılmaz bir hal alabilir. Bu durumda çürük diş çekilerek ağızdan uzaklaştırılır ve oluşan bu boşluğa yapay diş seçenekleri arasından bir çözüm bulunur. Genelde günümüzde diş hekimleri eksik diş tedavisi için implant diş kullanmayı tercih etmektedir. İmplant dişler hem sağlıklı hem de estetik bir görünüme sahiptir.