Diş Çürüğünden Kaynaklanan Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu günlük hayatta kişinin çok zor durumlarda kalmasına neden olabilen son derece rahatsız edici bir sorundur. Özellikle de karşılıklı iletişim halinde olunması zorunlu işlerde çalışan kişiler için kötü ağız kokusu adeta bir kabus gibidir. Ağız kokusu nedenleri arasında en önemlilerinden biri de çürüktür. Diş çürüğünden kaynaklı ağız kokusu sıklıkla görülmekle beraber bunun en önemli sebebi çürüğün oluşturduğu oyukta sürekli birikmeye devam eden bakterilerdir.

Yine çürük oyuğu içerisinde biriken yemek artıkları da kötü bir koku oluşmasına neden olur. Diş minesinin zamanla aşınması ve yeterli düzeyde diş bakımına özen gösterilmemesi ne yazık ki bir süre sonra minenin aşınarak diş çürüğü oluşmasına neden olur. Çürük oluşan doku zamanında müdahale edilmezse zamanla büyümeye başlar ve diş dokusunu yok ederek doku üzerinde siyah renkli bir çukur oluşmasına neden olur.

Çürük ilerledikçe diş dokusu tahrip olur ve ilerleyen evrelerde diş koparak dişten ayrılır. Oysaki çürüğün ilk evresinde yapılan basit müdahaleler ile çürük dişten uzaklaştırılarak oluşan bu boşluk için de dolgu malzemeleri kullanılarak dişin kurtarılması mümkün olmaktadır. Ancak çürüğün ilerleyerek diş pulpasını etkilediği ve diş kökünün canlı dokusunu tahrip etmesi halinde kanal tedavisi uygulanması gerekir.

Bazen kanal tedavisi yapılmasına rağmen diş ağrısı sürebilir ya da bu bölgede diş apsesi oluşabilir. Böyle durumlarda ne yazık ki dişin çekilmesi kaçınılmaz bir hal alır. Ülkemizde ne yazık ki çoğu kişide çocukluk döneminden başlayarak aşılanan diş hekimi fobisi nedeni ile çürük ağrısı çekmesine rağmen diş hekimine gitmemekte direnmektedir.

Bir süre sonra diş çürüğü ağız kokusu yapmaya başlar ve oluşan bu kötü ağız kokusu nedeni ile hasta diş hekimine gitmeye mecbur kalır. Ağızdan kötü koku gelmesi eğer diş çürüğünden kaynaklanıyor ise bu durumda çürük diş tedavisi uygulanmadan bu ağız kokusundan kurtulunması mümkün değildir. Yani ağız kokusu için bitkisel çözümler kullanılsa bile bu çözümlerin tümü sadece kısa süreli etkiler gösterecek çürük nedeni ile bir süre sonra yine ağızdan kötü kokular yayılmaya devam edecektir. Çürük ağız kokusu yapar ve çürüğün boyutuna bağlı olarak çok kötü bir ağız kokusu yayılması da mümkündür. Ağız kokusu tedavisi için mutlaka çürüğün diş yüzeyinden uzaklaştırılması ve ortaya çıkan açığın özel dolgu malzemeleri ile kapatılması gerekir.