Diş Çektirmek Ne Zaman Zorunludur?

Diş minesi güçlü yapısına rağmen özen gösterilmediği durumlarda zamanla zayıflar ve diş çürükleri adı verilen siyah oyuklar oluşur. Bu oyuklar yine zamanında yapılan müdahaleler ile tedavi edilebilir. Ancak diş çürüğünün ilerlediği durumlarda ne yazık ki diş çekimi zorunlu hale gelmektedir. Peki, diş çektirmek ne zaman zorunludur?

Öncelikle yüzeysel diş çürükleri için kesinlikle diş çekimi yapılmamalıdır. Eskiden diş dolgusu ya da köprü diş yapımı gibi tedavi yöntemleri için ne yazık ki sağlam dişlerin çekilmesi ya da törpülenmesi gibi pek çok yöntem kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde geliştirilen sağlık teknolojilerinin sayesinde artık sağlam dişlere kesinlikle hiçbir yük bindirmeden diş tedavisi tamamlanmaktadır.

Diş çürüğü diş sinirini tahrip ettiği takdirde ne yazık ki yapılacak tek şey kanal tedavisidir. Kanal tedavisi ile diş siniri alınmakta ve diş hissizleştirilerek çürüğün temizlendiği alanda oluşan boşluk özel dolgu malzemeleri ile kapatılmaktadır. Ancak yapılan bu tedaviye rağmen dişin iltihaplanması ya da hastanın ağrı şikayetlerinin devam etmesi durumunda diş çekimi zorunlu kabul edilir ve gerçekleştirilir.

Yine diş çürüğünün çok ilerlediği ve dişin dolgu ile tamir edilmesinin mümkün olmadığı durumlarda diş çekimi gerekmektedir. Günümüzde ağrısız diş çekimi yöntemleri uygulanmakta olup bu sayede dişçi fobisi olan kişilerin bile dişlerini çektirmeleri mümkün kılınmaktadır. Diş çekimi sonrası ise implant diş tedavisi gibi yöntemlerle hastaların kendi dişleri gibi konforlu kullanacakları yapay diş seçenekleri sunulmaktadır.