Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok kişinin korktuğu diş çekimi aslında günümüzde geliştirilen yöntemler sayesinde ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ağrısız diş çekimi sayesinde artık diş çektirmek yetişkinler kadar çocuklar içinde çok kolaydır. Ancak diş çekimi sonrası mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Peki, diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikle sigara tiryakilerinin mutlaka diş çekiminden önceki gün mutlaka sigara içmeye ara vermeleri gerekmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin isimli maddenin ağız içerisindeki dokulara zarar vermesi hem iyileşme sürecini uzatmakta hem de kanama riski oluşturması gibi zararlara neden olmaktadır. Diş çekiminin hemen ardından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta asla o gün sigara içilmemesidir. Yani diş çekiminden sonra sigara kanamanın artması gibi risklere neden olacağı için kesinlikle tercih edilmemelidir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise diş çekiminden sonra yemek tüketimidir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece diş çekiminden sonra yaklaşık 3-4 saat kesinlikle yiyecek tüketilmemelidir. Yine aynı gün içerisinde katı besinler yerine sıvı çorba ve puding gibi yumuşak gıdalar tüketilmelidir. 1 gün sonra ise diş çekilen yere yoğun baskı oluşturarak kanamaya neden olmaması açısından sert besinler dişin çekildiği tarafta çiğnenmemelidir.