Diş Çekimi Sonrası Kanama Halinde Ne Yapılmalıdır?

Özellikle de kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalarda çok sıklıkla yaşanan bir durum olan diş çekiminden sonra kanama ortaya çıkan tabloya göre değerlendirilmektedir. Diş çekimini takip eden 1 saat içerisinde şiddeti azalmayan kanama mutlaka hemen çekimi gerçekleştiren doktorunuzu konu hakkında bilgilendirmenizi zorunlu kılmaktadır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda ise diş çekimi mutlaka planlı yapılmalı, bu ilaçların kullanımı en geç 3 gün öncesinden bırakılmalıdır. Aksi halde pıhtılaşmayı geciktirici etkisi bulunan bu ilaçlar kanamanın sürekli bir hal almasına neden olacağı için ciddi komplikasyonların yaşanması kaçınılmaz bir hal alacaktır. 

Diş çekiminin ardından diş hekiminin uyarıları mutlaka dikkate alınmalı, diş çekiminden sonra sigara kesinlikle tüketilmemelidir. Aksi halde sigaranın içerisinde yer alan zararlı kimyasallar nedeni ile pıhtılaşma süresi olumsuz etkilenerek kanama süresi uzayacaktır. Kanın pıhtılaşma süresini olumsuz etkileyen bir başka etkende hastanın sık sık tükürmesidir. Diş çekiminden sonra sık tükürmek yara olan doku üzerinde pıhtılaşmanın oluşmasını sağlayacak olan enzimlerin uzaklaştırılması anlamına geldiği için kesinlikle bu eylemden uzak durulmalı ve tükürme ya da ağzın çalkalanması gibi işlemler yapılmamalıdır.

Yine burun ile ağız içerisindeki bağlantı unutulmamalı ve diş çektirdikten sonra kanama riskini arttırmamak için büyük bir basınç oluşturacak kadar şiddetli burun silme işlemlerinden uzak durulmalıdır. Kanamanın devam etmesi halinde neden belirlenmeye çalışılmalı ve kanamanın durdurulması amacı ile diş etine dikiş atılması tercih edilebilmektedir. Diş çektirdikten sonra bu tip olumsuzlukların yaşanmaması adına ağız çalkalanmaması,  sık sık tükürülmemesi, aşırı sıcak yemek ya da içeceklerin tüketilmemesi, diş hekiminin bilgisi olmadan sistematik ilaçlar olsalar dahi hiçbir ilacın kullanılmaması ve sigara içilmemesi dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Diş çekimini takip eden 48 saat kanama riski taşımakta olup bu sürenin sonuna kadar hiçbir şikayet ve sorun olmasa dahi bu kurallara dikkat edilmeli ve kanama riskinin devam ettiği unutulmamalıdır. Yine beslenme esnasında sorun yaşamamak adına çekilen dişin bulunduğu kısım ile çiğnememek ya da sert besin maddelerinin yanı sıra yumuşak besin maddelerini tercih etmekte diş çektirdikten sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunmaktadır.