Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin ortak istekleri arasında yer alır. Ancak herkesin diş minesi beyaz renkli olmadığı için kişi ne kadar diş bakımı yaparsa yapsın bembeyaz parlayan dişlere sahip olması mümkün olamayacağı gibi evde diş beyazlatma yöntemlerinin kullanımı da yeterli değildir.

Yani inci gibi bembeyaz dişlere sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka profesyonel yardım almaları gerekir. Günümüzde estetik gülüş tasarımı adı verilen özel bir dişçilik alanı bulunmakta olup bu dalın ana amacı kişinin güldüğü zaman etkileyici bir görünüme kavuşturulmasıdır. Bunun ilk aşaması düzgün dizilişe sahip olan bir diş yapısının oluşturulmasıdır. Bu amaç ile çarpık dişler ya da kırık dişler bulunuyorsa ilk etapta bunlar düzeltilmesi sağlanır. Bu amaç ile eksik diş bulunuyorsa implant diş gibi yöntemler ile öncelikle eksik dişler tamamlanır. Ardından çarpık dişler var ise diş teli tedavisi gibi yöntemler ile diş dizilimi düzeltilir.

Daha sonraki aşama ise dişlerin beyaz bir görünüme kavuşturulmasıdır. Bu amaç için ise diş beyazlatma yöntemleri kullanılır. Günümüzde gelişen sağlık teknolojileri sayesinde diş beyazlatma teknikleri de geliştirilmiş ve son derece etkili farklı pek çok yöntem oluşturulmuştur. Bunlar arasında ilki bleaching adı verilen yöntemdir. Bu yöntem ile hastanın bembeyaz dişlere sahip olması sağlanır.

Tedavinin ilk aşaması diş hekimi tarafından gerçekleştirilen diş taşı temizliği operasyonudur. Hastanın diş taşı ve plak oluşumu bulunuyorsa öncelik bunların giderilmesidir. Beyazlatma işlemi için hasta diş hekimi tarafından uygulamaya tabi tutulabileceği gibi aynı zamanda dilerse evde diş beyazlatma tedavisi de görebilmektedir. Burada hastanın vereceği karara göre tedavisi evde ya da klinikte yapılır. Evde yapılan diş beyazlatma tedavisi için hastaya özel bir dişlik hazırlanır ve bu dişlik içerisine beyazlatma işleminde kullanılacak olan solüsyon tek kullanımlık olarak hazırlanarak teslim edilir.