Çürük Diş Neden Koku Yapar?

Günlük hayatı olumsuz etkileyen ağız kokusu nedenleri çok çeşitli olmakla beraber bunlar arasında en çok rastlanılanlardan biri de çürük dişlerdir. Peki, çürük diş neden koku yapar?

Çürük dişlerin koku yapmasının ilk ve en önemli nedeni diş çürüğünün içerisinde zamanla biriken yemek artıklarıdır. Diş minesinin çürümeye başlaması ile beraber oluşan küçük oyukların içerisinde yemek artıkları birikmeye başlar ve bu yemek artıkları zamanla çok kötü bir kokunun ortaya çıkmasına neden olur. Yine çürüğün içerisinde biriken bakteriler ve kötü organizmalar da ağız kokusu oluşmasına neden olmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta düzenli diş hekimi muayenesidir. Bu sayede diş çürüğü ilk evrede yakalanacak ve çürük diş yüzeyinden temizlenerek basit bir dolgu tedavisi ile dişin kurtarılması hiçbir şekilde ağız kokusu oluşmadan mümkün kılınacaktır.

Çürüğün ilerlemesi ile beraber hem uygulanacak tedavi süresi uzayacak hem de tedavi süreci zorlaşacaktır. Diş çürüğünün diş kanalına ulaşması durumunda diş kanalı tedavisi yapılması zorunludur. Aslında bu tedavi daha ziyade çekilmesi gereken dişin son bir defa kurtarılmaya çalışılması amacı ile uygulanmaktadır. Kanal tedavisinin ardından dişin kurtarılması mümkün olurken bazı durumlarda ise dişin çekilmesi gerekebilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası dolgu yapılan hastanın şikayetlerinin devam etmesi durumunda diş çekilerek yerine implant diş gibi yapay diş çözümleri uygulanmaktadır. Ağzında çürük diş bulunan kişilerin çürük diş kokusu için yapabilecekleri tek şey dişlerinin tedavisini yaptırmaktır.