Çocuklarda Diş Sağlığı ve Süt Dişlerinin Önemi

Çocuğunuzun geleceğine yapılabilecek en büyük yatırım kesinlikle onlara düzenli diş fırçalama alışkanlığını kazandırmanızdır. Çünkü çocuklarda diş sağlığı açısından düzenli fırçalama çok önemlidir ve dişler ilk çıktıkları andan itibaren hemen fırçalanmaya başlanmalıdır. İlk çıkan dişlerin temizlenmesi için bebek yatmadan önce her gece temiz ıslak bir bezle silinmesi yeterli olacaktır. İlk yıllarda diş macunu kullanmadan fırçalama yeterli olacaktır. Süt dişlerin sayılarının artması ile beraber diş fırçalamaya gösterilen özen de arttırılmalı mutlaka en azından gece yatmadan önce çocuğun dişleri fırçalanmalı ve bu alışkanlık haline getirilmelidir. Diş macunu kullanımına geçildiği andan itibaren ise sadece çocuklar için üretilen özel diş macunları tercih edilmelidir. Çünkü yetişkinler için üretilen diş macunlarının içinde yutulması halinde vücuda zarar verecek kimyasal maddeler bulunmakta olup çocuğun diş macununu bir miktar yutacağı unutulmamalıdır.

Süt dişleri çocuğunuzun diş gelişimi ve çene yapısı açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar alttan gerçek diş gelmeden dökülen süt dişlerinin çarpık diş yapısının oluşmasına neden olduğunu ortaya koyarken yine çene yapısında da olumsuzluklar yaşandığını göstermektedir. Bu nedenle süt dişlerinin erken dökülmesi mutlaka engellenmeli, çocuklarda diş muayenesine özen gösterilerek olası çürüklere erken dönemde müdahale sağlanmalıdır. Gerekirse süt dişi kanal tedavisi ve dolgu gibi yöntemlere kurtarılmaya çalışılmalıdır. Nasıl olsa süt dişi dökülecek anlayışı ile dişin çekilmesi ya da aileler tarafından çürüdüğü görülen süt dişlerine gereken önemin gösterilmemesi yapılabilecek en büyük hatadır.

Süt dişinin çürümesi çok sık görülen bir sorun olmakla beraber özellikle de çok uzun süre antibiyotik kullanan çocuklarda diş çürükleri kaçınılmazdır. Süt dişinde çürük oluşması halinde mutlaka hiç vakit kaybedilmeden diş hekimine başvuruda bulunulmalı ve çürüğün temizlenmesinin ardından oluşan boşluğa dolgu yapılmalıdır. Süt dişine dolgu yapılmasının hiçbir zararı ve riski olmadığı gibi diş yapısının sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlaması açısından önemli yararları bulunmaktadır. Çürüğün ilerlemesi sonucu diş özünün canlılığını yitirmesi halinde ise süt dişine kanal tedavisi yapılarak yine dişin gerçek diş gelene kadar ağızda kalması sağlanmalı ve diş yapısının doğal şekli korunmalıdır.