Çocuklarda Diş Çürükleri Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Çocukların şekerli gıdaları çok daha fazla tüketmesi, dişlerini fırçalamamaları ya da fırçalarken doğru diş fırçalama tekniklerini kullanmamaları gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak ne yazık ki diş çürüğü oluşma riski daha yüksektir. Oysaki çocuklarda diş çürüğü tüm çene yapısı ve diş dizilimini direkt olarak etkilemekte ve çarpık başta olmak üzere pek çok soruna neden olmaktadır.

Bu nedenle süt diş çürükleri de dahil olmak üzere çocuklarda diş çürükleri üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir durumdur. Çocuklarda süt dişler için dikkat edilmesi gereken en önemli konu alttan gerçek diş gelene kadar ağız içerisindeki yerini koruyabilmektir. Çünkü alttan gerçek diş gelmeden düşen süt diş diğer dişlerin dizilimini bozmakta ve uzun bir süre ortodonti tedavisi görülmesine neden olan çarpık diş dizilimine neden olmaktadır.

Böyle bir sorunla karşılaşılmaması adına mutlaka çocukların diş sağlığı yakından takip edilmeli, olası çürüklere kısa sürede müdahale edilebilmesi adına düzenli diş hekimi muayeneleri yapılmalıdır. Erken dönemde yakalanan çürükler kesinlikle çekilmemeli bunun yerine süt dişlerde dolgu tedavisi ve daha ilerleyen durumlarda ise süt dişlere kanal tedavisi uygulanarak dişin kurtarılmasına çalışılmalıdır.

Ancak yapılan tüm tedavilere rağmen çocuklarda diş ağrısı duyulmasına devam edilmesi ya da kanal tedavisi yapılan dişin ağrıması ve şişmesi gibi durumlarda son çare olarak çürük diş çekimi yapılmalıdır. Çekilen dişin yerine alttan gelen dişin daha çıkmasına uzun süre var ise bu durumda protez diş seçenekleri de değerlendirilmelidir.