Bruksizm Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında daha yaygın olarak diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm yetişkinler kadar çocuklarda da çok sık görülen bir diş hastalığıdır. Hastalığın altında yatan nedenler çoğunlukla psikolojik kaynaklıdır ve yoğun stres altında kalan kişilerde daha sık görülür. Çocuklarda bruksizm görülmesi durumunda geç kalınmadan hemen erken dönemde tedavi edilmesi gerekir.

Özellikle de süt dişlerin yerlerini kalıcı dişlere bırakmasının ardından çocuklarda diş bakımı çok daha büyük önem kazanmaktadır. Kalıcı dişlerin korunması adına düzenli diş bakımının yapılmasının yanı sıra çocukta olan diş sorunları da mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir. Diş gıcırdatma bunların arasında en ciddi olanlardan biridir. Çünkü dişlerin sıkılması ve gıcırdatılmasına bağlı olarak bir süre sonra diş minesinde aşınmalar ve diş kırılması gibi ciddi sorunlar yaşanabilmektedir.

Yaşanan bu sıkıntılar nedeni ile çocuğun sağlam dişini kaybetmesi daha yaşanabilir. Çocuklarda diş gıcırdatma tedavi için ilk aşama çocuğun dişlerin korunmasını ve hasar almasını önlemek adına mutlaka diş koruyucu takılmasıdır. Çocuğun diş ölçüsü alınarak özel olarak hazırlanan bu kalıplar gece yatarken çocuğa takılır ve bu sayede çocuğun dişlerini sıkması durumunda dişlerin birbirine temas ederek zarar görmesi engellenmiş olur.

Yetişkinlerde bruksizm tedavi yöntemi de aynıdır ve yapılan özel diş kalıpları ile dişlerin birbirine temas ederek diş minesinin zedelenmesi engellenir. Yani aslında diş kalıbı tedavi amaçlı değil dişi koruma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Asıl tedavi diş sıkmanın ana nedenini bulmak ve bu nedeni ortadan kaldırmaktır. Yapılan araştırmalar hastaların bir çoğunda diş sıkmanın nedeni olarak stresi göstermektedir.

Yoğun stres ve baskı altında kalan yetişkinler ile çocuklarda ne yazık ki bu baskıya bağlı olarak bruksizm yani diş gıcırdatma görülebilmektedir. Günümüzde çocukların çok küçük yaşlarda sınav stresi yaşamaları ve ailelerin başarısızlığa olan tahammülsüzlükleri ne yazık ki çocukların yaşlarından çok daha büyük bir stres yükü ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Çocuğunuz sabah uyandığında çenesi ağrıyorsa, gece uyurken dişlerini gıcırdatıyorsa, yemek yerken çiğnemede zorluk yaşıyorsa ya da bu tip sorunlardan kendiniz şikayet ediyorsanız diş hekimine danışmanız gerekmektedir.