Bebeklerde Süt Dişlerinin Yamuk Çıkması

Süt dişler hakkında bilinmesi gereken ilk konu bu dişlerin geçici dişler olduğudur. Ancak bu dişlerin geçici olmasına rağmen iyi bakılmaları çok önemlidir. Çünkü süt dişlerin zamanından önce düşmesi ya da çürümesi gelen gerçek dişlerin sağlıklı gelişimini engeller. Her bebekte normal şartlar altında 20 adet süt dişi bulunur ve bu süt dişler sırası ile düşerek yerini kalıcı dişlere bırakır. Bebeğin gelişimine bağlı olarak değişmekle beraber genelde 6 ayını dolduran bebeklerde ilk süt dişleri çıkmaya başlar. Süt dişlerin bakımı çok önemlidir ve ilk süt dişi çıktıktan sonra düzenli olarak bakıma başlanmalıdır. Bunun için temiz bir tülbent parçası gibi bez ile dişin silinmesi yeterlidir.

Genelde 6 yaşında süt dişleri dökülmeye başlar ve alttan gelen kalıcı dişin itmesi sonucu süt dişi dökülür. Bebeklerde süt dişlerinin yamuk çıkması genelde annelerin panik yaşamasına neden olmaktadır. Bazı anneler ise bu dişlerin geçici olması nedeni ile olayı önemsememektedir. Oysaki süt dişlerinin çarpık çıkması bu dişlerin temizliğini zorlaştırmakta ve dolayısı ile zamanından önce çürümesine neden olmaktadır. Zamanından önce çürüyen süt dişleri ise çekilmek zorunda kalırsa çocuğunuzun tüm çene yapısının bozulmasına neden olacağı için ileride daha büyük sorunların oluşması kaçınılmaz bir hal alacaktır. Bu nedenle yamuk süt dişleri içinde mutlaka diş hekimine gidilmesi ve onun görüşlerini alarak tedavi aşamalarının planlaması çok önemlidir. Her süt dişi alttan gelecek gerçek dişin rehberidir.

Bu rehberin erkenden kaybedilmesi yani vaktinden önce süt dişinin çekilmesi alttan gelen kalıcı dişin büyük bir ihtimalle yamuk çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle süt dişlerinin korunması çok önemlidir ve bunun için gereken tüm önlemler alınmalıdır. Yamuk çıkan süt dişleri bir süre sonra aralarında biriken yemek artıklarının temizlenme zorluğu yaşanması nedeni ile çürümeye başlayacak ve çürükler yayılarak süt dişlerin temizliği zorlaşacaktır. Basit bir diş teli tedavisi ile bu süreci atlatmanız ve çocuğunuzun süt dişlerini korumanız mümkündür. Günümüzde geliştirilen şeffaf diş telleri görsel açıdan bu tedavinin daha kolay bir şekilde yapılmasına yardımcı olurken aynı zamanda diş teli kullanan çocukların da kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır.