Bebeklerde Biberon Çürüğünü Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Bebeklerin süt dişleri ağız ve çene yapısının korunması adına kalıcı dişler gelene kadar mutlaka korunmaya çalışılmalıdır. Alttan kalıcı diş gelmeden dökülen her süt dişi bir sonraki gelen dişin yamuk çıkma riskini arttıracaktır. Bu nedenle ilk süt dişi çıktığı anda diş bakımına başlanmalı ve büyük bir özenle her süt dişi korunmalıdır. Özellikle de biberon çürükleri mutlaka engellenmelidir. Peki, biberon çürüğü ne demektir?

Bebeklerde 2 yaşına kadar olan süreçte gelişen diş çürükleri için kullanılan ortak tabire biberon çürüğü ismi verilmektedir. Ön dişlerde daha yoğun görülmekle beraber bazen arka dişlerde de çürük oluşumu görülebilmektedir. Biberon çürüğünün en önemli nedeni gece yatmadan önce verilen sütün içerisine konulan şeker, pekmez ya da bal gibi tatlandırıcılardır. Bebek sadece anne sütü emiyor dahi olsa gece son beslenmeden sonra mutlaka dişleri temizlenmelidir. Bebeklerde diş temizliği için temiz bir gazlı bez kullanılabileceği gibi aynı zamanda bu amaç için özel olarak geliştirilen parmak fırçaları da kullanılabilir.

Ek gıdaya geçildikten sonra fırçalama ve temizleme sıklığı arttırılmalı kesinlikle fırçalama için diş macunu ya da bir başka kimyasal temizleyici kullanılmamalıdır. Temiz ıslak bir gazlı bez ile dişin temizlenmesi yeterli olacaktır. Özellikle de ece son beslenme sonrası dişler mutlaka temizlenmelidir. Sütün tadını daha da güzelleştireceği inancı ile süte tatlandırıcılar katılmamalıdır. Tatlandırıcıların tümü dişlerin düşmanıdır ve çürüklerin ana nedenidir. Süt dişlerin çürümesi estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra aynı zamanda çocukta konuşma bozukluğu ve beslenme zorlukları yaşanmasına da neden olacaktır. Bu nedenle süt dişlerin korunması çok önemlidir. Bunun için diş temizliğinin yanı sıra aynı zamanda düzenli diş hekimi muayenesi de gerekir. Çünkü çürümeye başlayan süt dişlerin erken evrede belirlenebilmesi halinde dolgu yapılması gibi kurtarma yöntemleri uygulanabilmektedir. Süt dişlere dolgu yapılması mutlaka tercih edilmeli, çürüğün ilerlemesi halinde ise kanal tedavisi denenmelidir. Tüm bu uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen dişin kurtarılması mümkün olmazsa ancak o zaman süt dişlerim çekilmesi düşünülmelidir. Bebeklerin çok erken yaşlarda abur cubur olarak kabul edilen çikolata gibi besinlerle tanışması da engellenmelidir.